• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nacionalna retorika u predizbornoj kampanji

U BiH se u nedelju održavaju opšti izbori, na kojima će oko dva miliona i sedamsto hiljada registrovanih birača imati priliku da izabere novu vlast medju 36 politickih stranaka, osam koalicija i 12 nezavisnih kandidata.

U BiH se u nedelju održavaju opšti izbori, na kojima će oko dva miliona i sedamsto hiljada registrovanih birača imati priliku da izabere novu vlast medju 36 politickih stranaka, osam koalicija i 12 nezavisnih kandidata.

Gradjani BiH će birati tri člana Predsedništva BiH, poslanike u Zastupničkom domu parlamenta BiH, predsednika i potpredsednike Republike Srpske, poslanike u Narodnoj skupštinu RS, Zastupničkom domu parlamenta Federacije i poslanike u skupštinama deset kantona u Federaciji BiH.

Za predstojeće izbore prijavljena su 23 kandidata koji će se boriti za najviše pozicije u državi, za bošnjačkog, srpskog i hrvatskog člana Predsedništva BiH.

Veruje se da će se najtešnja trka za bošnjačkog člana Predsedništva BiH voditi izmedju lidera Stranke za BiH (SBiH) Harisa Silajdžića i SDA Sulejmana Tihića.

Predvidja se da će trka za mesto hrvatskog člana Predsedništva BiH biti najžešća izmedju predstavnika SDP-a Željka Komšića, HDZ-a 1990, Bože Ljubića i HDZ-a BiH Ive Mire Jovića.

Na kandidatskim listama gradjani će moći da biraju izmedju 7.245 kandidata, od kojih je 1.524 mladjih od 30 godina. Na listama su 4.621 muškarac i 2.624 žene.

Izborni proces će nadgledati 349 medjunarodnih promatrača iz Malezije, Rusije, Afganistana, Kosova, Španije i Saveta Evrope, a za organizaciju izbora biće utrošeno oko devet miliona maraka iz budžeta BiH i opštinskih budžeta.

Na političkoj sceni u BiH proteklih mesec dana, koliko je trajala predizborna kampanja, bilo je primetno korištenje svih sredstava i trikova, a nacionalna retorika prevladavala je na izbornim skupovima.

Nijedna politička partija, prema nezavisnim istraživanjima, nije ponudila kvalitetan program smanjenja nezaposlenosti, niti program prema kojem će penzije biti povećane, a političke partije su u predizbornom periodu najmanje govorile o programima poboljšanja uslova za obrazovanje mladih.

Nagrade za "naj-glasača"

Prema dosadašnim anketama, gradjani BiH, povodeći se za ranijim iskustvima nakon izbora, izražavaju zabrinutost i sumnjičavost u bilo koju opciju koja im se nudi.

Najveći skeptici su mladi, koji uglavnom ne žele da glasaju tvrdeći da nemaju kome da daju svoj glas.

Zbog mogućnosti da mali broj birača izadje na izbore, visoki predstavnik u BiH Kristijan Švarc-Šiling poručio je gradjanima BiH da u nedelju 1. oktobra obavezno glasaju na opštim izborima u BiH i dodao da "oni koji u nedelju ostanu kod kuće treba da se stide".

I zamenik visokog predstavnika u BiH Leri Batler poručio je biračima da glasaju, ističući da su ovi izbori do sada najvažniji.

Kako bi animirali mlade da glasaju, Omladinska informativna agencija BiH (OIA) u okviru kampanje "Razdrmaj državu" organizovala je SMS takmičenje za "Naj glasača."

Svi mladi izmedju 18 i 30 godina, koji 1. oktobra budu glasali, imaju pravo učešća u takmičenju. Sve što je potrebno, jeste da putem SMS poruke pošalju svoje lične podatke, naziv glasačkog mesta u kojem su glasali, kako bi se takmičili za putovanja u Strazbur, Beč i Brisel, i dodatnih 40 nagrada.

Na prošlim opštim izborima u BiH, koji su održani 2002. godine, više od milion gradjana koji imaju pravo glasa nisu izašli na birališta.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image