• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Haški tribunal ne vodi nove istrage

Predstavnik Haškog tužilaštva Dejvid Tolbert izjavio je u sredu da taj tribunal više ne pokreće nove istrage, već sve nove slučajeve mogućeg ratnog zločina prebacuje na domaća tužilaštva.

Predstavnik Haškog tužilaštva Dejvid Tolbert izjavio je u sredu da taj tribunal više ne pokreće nove istrage, već sve nove slučajeve mogućeg ratnog zločina prebacuje na domaća tužilaštva.

Na regionalnoj konferenciji pod nazivom "Domaća sudjenja za ratne zločine" u Pržnom u Crnoj Gori, Tolbert je rekao da se medjunarodni sud za ratne zločine u Hagu "približava kraju postojanja, tako da više ne vodi istrage".

"Izdali smo pripremljene optužnice, približavamo se vremenskom roku za završetak sudjenja i sve više se istrage prebacuju na domaća sudstva", rekao je Tolbert.

On je naveo da je Tribunal tokom poslednih nekoliko godina uspostavio partnerstvo sa domaćim pravosudjima i počeo da im prebacuje slučajeve, naročito na državni sud Bosne i Hercegovine.

Tolbert je ocenio da je regionalna saradnja veoma važna, jer jedino zajedničke akcije garantuju uspeh započetog procesa sučavanja sa prošlošću.

On je rekao da je Haški tribunal trenutno "najzaposleniji u svojoj istoriji, jer treba da okonča važno sudjenje za "'slučaj Srebrenica", kao i sudjenje Milanu Milutinoviću.

Crnogorska vrhovna tužiteljka Vesna Medenica ocenila je da je suočavanje s ratnim zločinima test za pravni poredak svake države.

"Snaga pravnog poretka svake države ogleda se u njenoj spremnosti, volji i kapacitetu da se obračuna sa počiniocima krivičnih dela, a posebno ratnih zločina", rekla je Medenica.

Ona je istakla da je u tom procesu od presudne važnosti obezediti valjane dokaze za počinjene zločine i ukazala da je komplikovan proces prikupljanja dokaznog materijala i valjanih dokaza uticao na razvijanje među tužilaštvima u regionu.

Direktor Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić rekla je da je u državama na prostoru bivše Jugoslavije počeo proces suočavanja sa prošlošću, da su ratni zločini počeli da se prepoznaju kao takvi i da su počela sudjenja za takva dela.

Kandićeva je navela da se bez saradnje i utvrdjivanja individualne odgovornosti onih koji su učestvovali u činjenju zločina ne mogu izgraditi odnosi medjusobnog poštovanja, nezavisnosti i različitosti.

Na regionalnoj konferenciji o organizovanju sudjenja za ratne zločine u domaćim sudovima učestvovali su predstavnici Crne Gore, Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Makedonije, kao i predstavnici kosovskih Albanaca.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image