• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Muzej u Jasenovcu dobio novu postavku

Na mestu nekadašnjeg koncentracionog logora iz Drugog svetskog rata u Jasenovcu svečano je u ponedeljak otvorena nova stalna postavka Memorijalnog muzeja, kao i Obrazovni centar Spomen-područja Jasenovac

Na mestu nekadašnjeg koncentracionog logora iz Drugog svetskog rata u Jasenovcu svečano je u ponedeljak otvorena nova stalna postavka Memorijalnog muzeja, kao i Obrazovni centar Spomen-područja Jasenovac

Svečanosti su, uz preživele logoraše, predstavnike političkih stranaka, diplomatskog kora i verskih zajednica prisustvovali i predsednik Hrvatske Stjepan Mesić, premijer Ivo Sanader i predsednik parlamenta Vladimir Šeks.

Mesić je rekao da novi Memorijalni muzej i Obrazovni centar imaju zadatak da informišu mlade o onome što je ustaški režim zaista bio dodajući da "u novoj postaci treba da važi jedan zakon, a to je zakon istine".

Vladimir Šeks je rekao da moderna hrvatska država danas odbacuje svaki ekstremizam, te da je u Drugom svetskom ratu hrvatski narod, u zajedništvu s ostalim antifašističkim narodima, pokazao šta misli o ustaškom režimu kvislinške Nezavisne Države Hrvatske (NDH).

Centralno mesto nove muzejske postavke zauzima "Poimeničan popis žrtava Koncentracionog logora Jasenovac", koji su izradili kustosi Spomen-područja i koji sadržia biografske podatke postradalih, podatke o etničkoj pripadnosti, načinu, mestu i vremenu stradanja, kao i izvore u kojima se svaka žrtva navodi poimenično.

Prema aktuelnom popisu, u jasenovačkom koncentracionom logoru i logoru u Staroj Gradiški ubijene su 69.842 osobe od kojih 39.580 Srba, 14.599 Roma, 10.700 Jevreja, 3.462 Hrvata, kao i pripadnici drugih narodnosti.

Kako bi posetiocima omogućili uvid u što veći broj dokumenata, fotografija i druge muzejske i arhivske gradje koja govori o zločinu, autori postavke multimedijalno su prikazali gradju o logoru i pružili neposredan doživljaj ličnih svedočanstava žrtava zločina.

Baza podataka sadrži 35 obradjenih tema vezanih za osnivanje marionetske države NDH, njene veze sa fašističkom Italijom i Trećim rajhom, informacije vezane za logor u Jasenovcu, ali i druge logore u Hrvatskoj, prikupljene biografije žrtava logora, s posebnim naglaskom na decu.

Spomen-područje Jasenovac osnovano je 1968. godine, a pre dve godine obnovljen je spomenik "Cvet" u Spomen-području, rad arhitekte Bogdana Bogdanovića.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image