Zvaničnici Državne agencije za istrage i zaštitu Bosne i Hercegovine (SIPA) i policije Republike Srpske saopštili su da nemaju informacije o tome da se neko iz mreže podrške haškog optuženika Radovana Karadžića nalazi u "ključnim institucijama BiH i entiteta", kako je pred Savetom bezbednosti UN tvrdila glavni tužilac Haškog tribunala Karla Del Ponte.

Direktor policije RS Uroš Pena izjavio je da takvih lica nema u institucijama RS. "Ne znam šta ima u institucijama BiH i neka to svako proveri u svojoj sredini", rekao je Pena, prenele su "Nezavisne novine".

Ako Karla Del Ponte ima takvih saznanja neka ih dostavi institucijama RS, kazao je Pena, ističući da će se blagovremeno i korektno reagovati.

Zamenik direktora SIPA Zoran Lukač rekao je da ta agencija nije dobila od Tribunala informacije sa imenima osoba iz državnih institucija koje navodno imaju veze sa haškim optuženicima. "Ne znam da li je možda neko drugi dobio takve informacije, poput OBA i drugih službi", kazao je Lukač.

Ha[ka tuzzitejka Karla Del Ponte je pre tri dana u Njujorku izjavila da na državnom i entitetskom nivou u institucijama BiH postoje osobe koje su bile ili su još u kontaktu sa Karadžićem i njegovom mrežom.

"Centralne institucije ne rade efikasno i vlasti u RS, uprkos nedavom napretku, nisu pokazale veću aktivnost povodom hapšenja Karadžića i Stojana Župljanina koji se najverovatnije nalaze u BiH", rekla je Del Ponte, naveo je banjalučki list.

(Tanjug)