• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Patrijarh traži zaštitu SPC u Hrvatskoj

Patrijarh srpski Pavle zatražio je od ministra kulture Hrvatske Bože Biškupića da se angažuje na zaštiti srpske kulturne baštine u toj državi.

Patrijarh srpski Pavle zatražio je od ministra kulture Hrvatske Bože Biškupića da se angažuje na zaštiti srpske kulturne baštine u toj državi.

U pismu koje je patrijarh poslao Biškupiću, a koje je objavljeno na sajtu Srpske pravoslavne crkve, navodi se da je Zavod za zaštitu spomenika kulture u Šibeniku ignorisao postojanje pravoslavne crkve Svetog Joakima i Ane u Bribiru.

Dodaje se da je iznad starog grada Bribira postavljena tabla na kojoj se pominje samo postojanje katoličkih crkava, a ne i pravoslavne baštine.

Na tabli se samo pominje "starohrvatska crkva iz 13. veka, i temelji crkve svetog Ivana iz 11-13. veka", navodi se u pismu patrijarha Pavla.

Poglavar SPC je naveo da je taj čin izazvao uznemirenost kod lokalnog srpsko-pravoslavnog stanovništva, koje je "jako osetljivo kad su u pitanju njegove svetinje na samoj Bribirskoj glavici".

U pismu se postavlja pitanje zaštite nacionalnog i kulturno-verskog interesa srpskog naroda i Srpske pravoslavne crkve u Hrvatskoj.

Kako je navedeno, osim "bribirskog slučaja", patrijarh je ministra kulture podsetio i na slučajeve crkve Hrista Spasitelja u Cetini, crkve u Uzdolju kod Dalmatinskog Kosova, crkve u Parčićima kod Bjeline koje su "brutalno uzurpirane od strane rimokatoličke crkve, odnosno Ministarstva za kulturu".

Patrijarh je, kada je reč o tim slučajevima, podsetio na Rezoluciju Parlamentarne skupštine Saveta Evrope u kojoj se navodi da "države nastale raspadom Jugoslavije treba da zaštite svu kulturnu baštinu i istorijske spomenike na svojoj teritoriji koji su povezani sa istorijskim korenima i nacionalnim i verskim identitetom susednih zemalja".

Patrijarh Pavle je naveo da bi, ukoliko postoje naučno-istorijska neslaganja oko nekog istorijskog i sakralnog objekta, trebalo pozvati stručnjake da o tome donesu konačnu reč.

Hrvatska: Brinemo o objektima SPC

Hrvatsko ministarstvo kulture demantovalo je tvrdnje srpskog patrijarha Pavla da ono nedovoljno brine o zaštiti pravoslavne sakralne baštine.

"U 2006. godini ministarstvo kulture je finansiralo zaštitne radove na 32 pravoslavna sakralna spomenika. Medju navedenim spomenicima su i pakrački Episkopski dvor i crkva Svetog Duha, manastir u Gomirju, manastir u Krupi, crkva Uspenja Bogorodičinog u Šibeniku i crkva Vavedenja Bogorodice u Plaškom, kao i čitav niz drugih sakralnih i istorijskih gradjevina", piše u tom saopštenju ministarstva.

Ministarstvo u odgovoru navodi da je te oznake postavila skradinska Turistička zajednica i da su za sada označeni samo arheološki lokaliteti, kao i da o tekstu natpisa niko nije konsultovao nadležno odeljenje za konzervaciju tog ministarstva.

Hrvatsko ministarstvo takodje najavljuje da će upozoriti Turističku zajednicu na navedeni propust, ali i dodaje da nije tačno kako nedovoljno brine o zaštiti pravoslavne sakralne baštine.

Početkom decembra prošle godine Eparhija dalmatinska na internetu je konstatovala da je na Bribiru počinjen duhovni i kulturni genocid zato što se na informativnim pločama koje su postavljene na tom arheološkom lokalitetu, ne spominju pravoslavni objekti.

U skradinskoj Turističkoj zajednici, koja je postavljala ploče, tada su objasnili da su oznake "postavljene samo za arheološke spomenike koji se konzerviraju i to uglavnom za antičke spomenike i srednji vek".

Informativne ploče na Bribiru postavljene su u okviru projekta razvoja kulturnog turizma na području Skradina, nazvanog "Turina i Bribir", a koji sufinansira EU kroz program CARDS.

Šef arheološkog odeljenja Muzeja grada Šibenika Ivo Pedišić, koji je saradjivao na tom projektu, rekao je da su "pomenuti ostaci starohrvatske crkve iz devetog veka i pored njih kripta s kasnoantičkim sarkofazima, spomenici iz razdoblja koje je predmet arheoloških istraživanja".

Pedišić je ukazao da nije postojala nikava namera da se omalovažava ili prisvaja crkva Svetog Joakima i Ane, jer ta crkva koja datira iz 18. veka, nije predmet arheoloških istraživanja.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image