• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ex-Yu komentari: Srbija - partijska država

U bivšim jugoslovenskim republikama uglavnom pozitivno ocenjuju rezultate poslednjih parlamentarnih izbora u Srbiji i navode da nije bilo mnogo iznenadjenja.

U bivšim jugoslovenskim republikama uglavnom pozitivno ocenjuju rezultate poslednjih parlamentarnih izbora u Srbiji i navode da nije bilo mnogo iznenadjenja.

Hrvatski mediji procenjuju da Srpska radikalna stranka, koja je dobila najviše glasova, neće uspeti da formira vladu. "Jutarnji list" prenosi prognoze političkih analitičara u Srbiji, koji kažu da će formiranje nove vlade biti vrlo teško i da su otvorene sve opcije, ali da će vrlo verovatno doći do dogovora izmedju demokratskih snaga koje bi mogle formirati vladu jer zajedno imaju oko 140 mandata i to bez podrške sedam mandata manjinskih stranka.

"Jedna od mogućnosti je i da bi (Vojislav) Koštunica mogao formirati vladu s radikalima, iako je ta mogućnost vrlo mala, smatraju politički analitičari u Srbiji", prenosi "Jutarnji list".

Uz konstataciju da je odziv od skoro 62 odsto birača vrlo velik, "Večernji list" prenosi ocenu srpskih analitičara prema kojima radikali, kao ni 2003. kada su takodje osvojilli najviše glasova, neće uspeti da formiraju vladu, jer su se DS, G17 plus i LDP već izjasnili da neće u koaliciju s njima, a socijalisti nemaju dovoljno mandata.

"Vjesnik" piše da bi u parlament mogli ući i predstavnici Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini, koji su na izbore išli na listi Demokratske stranke.

Riječki "Novi list" uz izborne rezultate prenosi i utisak da su nedeljno glasanje obeležili "apatija birača i nedostatak jasnog razumevanja političkih odnosa u Srbiji, regionu i Evropi".

"Novi list" navodi i da su se tokom predizborne kampanje uveliko koristili "medijski stereotipi, fabrikovani strah za nacionalni identitet i kolektivni užas od gledanja u krvave ratne tragove".

Delo: Šešelj pobedio, ali će vladati drugi

Slovenačka štampa na naslovnim stranama opširno komentariše izbore u Srbiji, konstatujući da je Vojislav "Šešelj ponovo pobednik, ali će vladati drugi" (Delo), odnosno da su "radikali dobili najviše glasova, ali Tadićev blok je blizu pobede" (Dnevnik).

"Dnevnik" ocenjuje i da će slaganje postizbornog vladajućeg mozaika u Srbiji biti otežano i zbog najavljenog objavljivanja plana za rešenje statusa Kosova.

"Nije potpuno jasno zbog čega takva žurba", piše list, "jer, ako je medjunarodna zajednica već odgodila objavljivanje predloga kako bi pomogla srpskom demokratskom bloku, onda bi mogla pričekati još neko vreme da se formira čvršća vladina koalicija".

"Obećanja uoči izbora bilo je toliko da im je na kraju malo ko verovao, ali je, ipak, jasno da stručne potencijale za ostvarivanje barem dela njih možemo naći samo u strankama demokratskog bloka jer sve druge obećavaju socijalni populizam devedesetih godina", zaključuje "Dnevnik".

"Srbija je", konstatuje list, "bila i ostala partijska država, koja iznutra i prema vani pruža izopačenu sliku stvarnog stanja duha, a ujedno ne može da se brže osavremeni i bez rezerve usmeri u svet i Evropu".

RS: Moguća i krizna situacija

Nakon saopštavanja prvih rezultata izbora u Srbiji, usledile su prve reakcije lidera Republike Srpske.

Predsedavajući Saveta ministara Bosne i Hercegovine Nikola Špirić smatra da su prvi rezultati izbora u Srbiji očekivani i da je "suštinski pobednik Demokratska stranka (DS)".

Špirić je izjavio da lider DS-a Boris Tadić faktički drži karte u rukama za predsedničke izbore i da će to biti "ulaz za formiranje nove vlade".

"Vrlo je bitno da li će politički establišment shvatiti da je moguće ostvariti dobar rezultat za Srbiju, ali je moguće da se napravi i krizna situacija", napomenuo je Špirić i zaključio da to zavisi od zrelosti političke elite u Srbiji nakon izbora.

Crna Gora: Rezultat nije iznenadjenje

Predstavnici političkih stranaka u Crnoj Gori kažu da izborni rezultat nije iznenadjenje. Portparol vladajuće Demokratske partije socijalista Rajko Kovačević izjavio je da se nada da će stranke demokratskog bloka u Srbiji brzo formirati novu vladu.

Predsednik Demokratske srpske stranke Ranko Kadić rekao je da je "dobro to što niko ne moze da formira novu vladu, bez Demokratske stranke Srbije (DSS) i Nove Srbije (NS)", ali je iznenadjen ulaskom Liberalno-demokratske partije u parlament.

Na šest biračkih mesta u Crnoj Gori, na kojima se glasalo na parlamentarnim izborima u Srbiji, prema raspoloživim podacima najviše glasova dobila je Srpska radikalna stranka.

Na biračkom mestu u Podgorici, od 770 upisanih državljana Srbije, glasalo je 205, radikali su dobili 98, a koalicija DŠ-NS 77 glasova. Slično je u Beranama, Herceg Novom, Tivtu, Sutomoru i Budvi.

Prema ranijim podacima, na biračkim mestima u Crnoj Gori trebalo je da glasa oko 2.500 državljana Srbije.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image