• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BiH: Posttraumatski sindrom ima 300.000 ljudi

Od posttraumatskog stresnog sindroma (PTSP), teške psihičke bolesti prouzrokovane ratnom prošlošću, u BiH boluje skoro 10 odsto stanovnika, odnosno preko 300.000 ljudi.

Od posttraumatskog stresnog sindroma (PTSP), teške psihičke bolesti prouzrokovane ratnom prošlošću, u BiH boluje skoro 10 odsto stanovnika, odnosno preko 300.000 ljudi.

Medjutim, prema tvrdnjama bosanskih lekara, čak 50 odsto gradjana BiH ima klinički izražene znake PTSP-a, iako je zvanično 10 odsto njih obolelo i zatražilo stručnu pomoć. Ova brojka, zbog visoke stope nezaposlenosti, i dalje alarmantno raste.

Ismet Ikanović iz Tuzle jedan je od onih koji boluju od PTSP-a. Pokušao je i da izvrši samoubistvo.
"Počeo sam da se preznojavam, da sanjam ratišta, krv, dozivam svog ranjenog kolegu koji je ostao bez noge. Počeo sam da pričam sam sa sobom i odjednom sam pao u trans. Nešto mi je samo govorilo - ubij se. Uzeo sam bombu i krenuo da pritisnem okidač, da se raznesem", priseća se Ikanović. Razlog što nije izvršio samoubistvo bio je još jedan, poslednji znak razuma, koji ga je odvratio od sigurne smrti.

Udruženja u kojima se okupljaju oboleli od PTSP-a ima u mnogim krajevima BiH. Samo u Tuzlanskom kantonu od te bolesti leči se 640 osoba. Predsednik udruženja obolelih od PTSP-a Vahid Djulović naziva ovu bolest "rakom duše".

Naučna istraživanja pokazuju da lečenje ili širenje posttraumatskog sindroma zavisi od društveno-političke klime u nekoj zemlji.

U BiH je, nažalost, društveno politička ali i socijalna klima na nezavidnom nivou. U nemogućnosti da se zaposle i obavljaju redovne društvene aktivnosti, osobe obolele od PTSP-a prepuštene su same sebi. Jedina beneficija koju su od države dobili, jeste da kod lekara udju preko reda.

Prema navodima psihijatara, simptome PTSP-a nije tesko prepoznati. Prvi i najčešći su košmarni snovi, znojenje, drhtavica...

Problem sa ovom teškom psihičkom bolešću jeste taj što je mnoge stid da se obrate psihijatru, zbog okruženja u kojem žive. Uglavnom pokušavaju sami da pronadju izlaz konzumiranjem alkohola i droge, dok često krajnji ishod bolesti bude samoubistvo ili pokušaj samoubistva.

Studije pokazuju da 50 odsto osoba koje boluju od PTSP-a imaju veliku šansu za ozdravljenje, ako na vreme potraže lekarsku pomoć, dok kod ostalih 50 odsto, bolest obično prerasta u hroničnu.

Simptomi te bolesti osećaju se čak 10 i više godina nakon doživljene traume.

Oboleli od PTSP-a u BiH ogorčeni su odnosom vlasti prema njima i tvrde da ih je država ostavila na margini društva.

Ističu da je veliki procenat samoubistava medju bivšim borcima posle rata u celoj BiH, rezultat upravo odnosa države prema njima i ignorisanja njihovog problema.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image