• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ponovljen zahtev za distrikt Srebrenica

Srebrenica treba da ima status disktrikta koji bi bio izuzet iz nadležnosti institucija Republike Srpske i stavljen pod jurisdikciju organa BiH, zaključio je u ponedeljak Inicijativni odbor za kolektivno iseljenje Bošnjaka iz Srebrenice. Najviši zvaničnici Republike Srpske smatraju da se radi o politizaciji problema i kršenju ustava RS i BiH.

Srebrenica treba da ima status disktrikta koji bi bio izuzet iz nadležnosti institucija Republike Srpske i stavljen pod jurisdikciju organa BiH, zaključio je u ponedeljak Inicijativni odbor za kolektivno iseljenje Bošnjaka iz Srebrenice.

Na sastanku, kojem su prisustvovali i neki zvaničnici BiH, zaključeno je da je na nivou BiH potrebno hitno doneti zakon o statusu Srebrenice kao distrikta, u kojem treba da budu razrešena sva pitanja o funkcionisanju zakonodavne, izvršne i sudske vlasti u tom gradu.

Još je navedeno da je neophodno doneti finansijski program kako bi se stvorili uslovi za normalan život stanovnika Srebrenice.

Sastanku, koji je organizovao načelnik Srebrenice Abhurahman Malkić, prisustvovali su članovi Predsedništva BiH Željko Komšić i Haris Silajdžić i lideri Stranke demokratske akcije i Socijaldemokratske partije BiH Sulejman Tihić i Zlatko Lagumdžija. Niko od zvaničnika RS nije se odazvao pozivu da prisustvuje sastanku.

Sastanku su prisustvovali i predstavnici ambasada Irana, Turske, Saudijske Arabije, Pakistana, Libije, kao i Islamske zajednice BiH.

Silajdžić je izjavio da žali što sastanku nije prisustvovao niko od ambasadora zapadnih zemalja, navodeći da je rešavanje problema Srebrenice "prilika medjunarodnoj zajednici da se iskupi za greške u BiH koje su koštale 100.000 života".

Tihić je kazao da RS nije učinila ništa da se pomogne Srebrenici, da nije učinjeno ništa na procesuiranju odgovornih za ratne zločine, kao i da nije učinjeno ništa da se pomogne bošnjačkim povratnicima. Zbog toga, kako smatra Tihić, Srebrenica treba da ima poseban status. On je izrazio nadu da će medjunarodna zajednica podržati zahtev za davanje Srebrenici posebnog statusa.

Visoki predstavnik u BiH Kristijan Švarc Šiling, ocenio je tokom privatne posete Srebrenici da su pokrenuta pitanja o mogućim izmenama Ustava BiH, kao i utvrdjiivanja specijalnog statusa Srebrenice, "legitimne teme u okviru političke debate", ali da se takve promene ne mogu nametati niti se o njima može jednostrano odlučivati.

Sastanak bez srpskih predstavnika

Kako je ranije i najavljeno, niko od predstavnika vlasti RS nije učestvovao na sastanku u Srebrenici.

Uz žaljenje zbog izostanka pozvanih predstavnika diplomatskog kora vlada zapadnih zemalja, učesnici sastanka su, kako je navedeno, osudili nedolazak i javno iznesene pretnje premijera RS Milorada Dodika upućene žrtvama genocida".

Dodik je upozorio u Modriči da će se protiv svih onih koji budu radili izvan legalne procedure na promeni Ustava RS i BiH postupiti u skladu sa zakonom. "Ako u Srebrenici misle da treba da imaju poseban status - moraju postupati u skladu sa Ustavom i zakonima RS", izjavio je Dodik u Modriči, komentarišući dogadjaje u vezi sa najavom kolektivnog iseljenja Bošnjaka iz Srebrenice

Premijer Srpske je naglasio da je Vlada RS "pokušala, pre nekoliko dana, da organizuje sastanak sa rukovodstvom opštine Srebrenica, ali je, nažalost, neko te pokušaje iskoristio da bi napravio spektakl".

Dodik je ocenio da "sastanak u Srebrenici i nije neki dogadjaj".

Predsednik Skupštine Republike Srpske Igor Radojičić rekao je da je inicijativa o posebnom statusu Srebrenice samo jedan u nizu pokušaja političkih krugova iz Sarajeva da zloupotrebom odluke Medjunarodnog suda pravde radikalizuju opštu situaciju u BiH sa namerom ustavnog preuredjenja BiH i ukidanja RS.

"Srebrenica je u ustavnopravnom poretku Srpske i ustavnopravnom poretku BiH, čiji je RS konstitutivni deo. Tu je reč o žestokoj politizaciji ove teme, a inicijatori akcije kolektivnog iseljavanja iz Srebrenice i najnovijih ustavnopravnih promena pokušavaju da provedu svoje jasne političke ciljeve", rekao je on.

Predsednik RS Milan Jelić izjavio je da će zatražiti izvinjenje od Sulejmana Tihića i Harisa Silajdžića srpskom narodu. Jelić je rekao u Modriči da dogadjaji u vezi sa Srebrenicom i sastanak u ovoj opštini predstavljaju flagrantno kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i Ustava RS.

On je najavio da će rukovodstvo RS u narednom periodu preduzeti konkretne mere u vezi s tim pitanjem i istakao da svi koji krše ustave RS i BiH moraju biti kažnjeni.

Predstavnici omladinskih organizacija RS objavili su deklaraciju kojom poručuju onima koji su se, kako je navedeno, "zabarikadirali u etnički čistom Sarajevu, iz kojeg vode akciju preseljavanja stanovništva i stvaranja BiH sa prevlašću bošnjačkog naroda", da mladi RS kao odgovor ističu da pred njima može da stoji samo budućnost i ekonomski prosperitet, a ne rat, sukobi i mržnja.

"Ne možemo u 21. veku prihvatiti činjenicu da u BiH još postoje na vlasti ratni lideri koji nam kroje mir i koji sada, nakon cele decenije od završetka rata, ponovo pozivaju narod na iseljenje i preseljenje, umesto na gradnju odgovorne i zajedničke budućnosti BiH. Oni samo na tudjoj nesreći grade svoju jeftinu i neprihvatljivu politiku", navodi se u deklaraciji.

Predstavnici omladinskih organizacija RS u "Deklaraciji mladih protiv mržnje" pozivaju sve stanovnike RS kojima stižu apeli za kolektivno iseljenje da ostanu u Srpskoj, te da sa svojim sugradjanima grade bolji život.

Iz Srebrenice iselilo 10.000 Srba

Odbornici sprske nacionalnosti u opštini Srebrenica upozorili su proglasom na nepodnošljiv položaj oko 6.200 Srba zbog diskriminatorskog odnosa lokalne bošnjačke vlasti i medjunarodne zajednice.

Zbog takvog odnosa, navodi se u proglasu, sa prostora Srebrenice se u poslednjih nekoliko godina odselilo oko 10.000 Srba koji su kao raseljena lica ovde živeli.

Oni su bili prinudjeni na iseljenje pošto se lokalne vlasti nisu bavile trajnim rešavanjem njihovog smeštaja i statusa.

Srbi se s posla u javnim preduzećima u Srebrenici otpuštaju samo zbog nacionalne pripadnosti, a na nova radna mesta se primaju Bošnjaci, kaže se u proglasu koji je potpisalo deset srpskih odbornika u opštini Srebrenica i uputili Vladi RS.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image