• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dodik: Nema posebnog statusa za Srebrenicu

Premijer Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da njegova vlada neće prihvatiti nikakvo ustavno preuredjenje RS i davanje posebnog ustavnog statusa opštini Srebrenica, ali da će toj opštini posvetiti posebnu pažnju realizacijom socijalno-ekonomskih projekata.

Premijer Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da njegova vlada neće prihvatiti nikakvo ustavno preuredjenje RS i davanje posebnog ustavnog statusa opštini Srebrenica, ali da će toj opštini posvetiti posebnu pažnju realizacijom socijalno-ekonomskih projekata.

"Vlada RS je opredeljena da Srebrenici, imajući u vidu i poslednju presudu Medjunarodnog suda pravde u Hagu u kojoj je Srebrenica tretirana kao mesto zločina koji je okarakterisan kao genocid, posveti posebnu pažnju u pogledu socijalno-ekonomskih projekata koje će realizovati", rekao je Dodik nakon sastanka sa načelnikom opštine Srebrenica Abdurahmanom Malkićem i predsednikom Skupštine opštine Srebrenica Radomirom Pavlovićem.

Dodik je naglasio da je Vlada RS opredeljena da Srebrenicu proglasi zonom razvojne pažnje u RS i da u tom pogledu obezbedi finansijska sredstva i uloži ih u razvojne projekte u ovoj opštini.

Premijer RS je rekao da je čelnike opštine Srebrenica obavestio da će vlada u ovoj godini u ekonomsko-socijalni sektor uložiti do 15 miliona KM, što će obuhvatiti program iz oblasti povratka, program rekonstrukcije elektro-mreže koji iznosi dva miliona maraka i izgradnju puteva.

"Na narednoj sednici za osam dana Vlada RS napraviće konkretan program o Srebrenici i svi programi iz Srebrenice će imati prioritet", istakao je Dodik.

On je rekao da je na sastanku zajednički konstatovano da u ovoj opštini ima dosta problema, kao što je disparitet u pogledu zapošljavanja u javnim institucijama i javnim sektorima koji su pod republičkom kontrolom.

Predsednik Vlade RS rekao je da je postignuta saglasnost da Tužilaštvo i Sud BiH otvore svoja posebna odeljenja u Srebrenici.

Dodik je naveo da je zajednički konstatovano da se u razgovorima sa Srbijom rešavaju problemi u oblasti elektroprivrede, a radi se o zemljištu uz Drinu na granici sa Srbijom.

"Na osnovu posebnih i specijalih veza sa Srbijom pokušaćemo da iniciramo da se i Srbija uključi u finansiranje nekih projekata u Srebrenici, u čemu bi zajednički učestvovali Ministarstvo za ekonomske odnose i SO Srebrenica", rekao je Dodik.

Ministar za lokalnu upravu i samoupravu RS Zoran Lipovac izrazio je uverenje da će dogovor čelnika opštine Srebrenica sa Dodikom i ministrima u Vladi RS biti ispoštovan u interesu boljeg života u ovoj opštini.

Lipovac je naveo da je dogovoreno da se u Srebrenici formira centar za nenasilnu komunikaciju, koji će formirati Vlada RS, sa zadatkom da se bavi prošlošću, ali i izgradnjom zajedničkog suživota i pomirenja.

Malkić: Tražiću poseban status za Srebrenicu

Načelnik opštine Srebrenica Abdurahman Malkić izjavio je da nije srećan što je Srebrenica u Republici Srpskoj i da će tražiti da taj grad dobije poseban status, bez obzira što mu je premijer Dodik rekao da to u ovom trenutku nije moguće.

"Na Srebrenici ne bi smela da likuje bilo koja politička opcija. Srebrenica mora biti mera suživota u BiH", rekao je Malkić nakon sastanka sa Dodikom u Banjaluci.

On je dodao da niko iz Srebrenice nije tražio kolektivnu odgovornost Srba, ali da se ne može izbeći činjenica da su neki predstavnici u ime institucija RS činili zločine.

Predsednik SO Srebrenica Radomir Pavlović rekao je da je na sastanku iskazana dobra volja Vlade RS za gradjane Srebrenice i ovu opštinu, kao multietničku zajednicu.

"Dosadašnje vlade nisu imale ovakav odnos prema Srebrenici i nadamo se da će Vlada Milorada Dodika ubrzanim koracima doprineti boljem suživotu gradjana Srebrenice", istakao je Pavlović.

Bogdanić: Zloupotrebe izveštaja o Srebrenici

Predsednik Komisije Republike Srpske za istraživanje dogadjaja na području Srebrenice od 10. do 19. jula 1995. godine Milan Bogdanić rekao je da je u poslednje vreme u javnosti bilo niz zloupotreba izveštaja te komisije i u RS i u Federaciji BiH.

Bogdanić je u Banjaluci izjavio da je poznato da je član Komisije Smail Čekić u javnosti često istupao sa raznim kalkulacijama i zloupotrebama izveštaja, iako je Komisija taj izveštaj donela konsenzusom.

"Najdrastičniji je bio Čekićev nedavni istup da je došlo do falsifikovanja izveštaja odnosno da su iz njega izvadjeni dokumenti koji dokazuju učešće policije Savezne Republike Jugoslavije u dogadjajima u Srebrenici", rekao je Bogdanić.

On je izrazio žaljenje što su podaci koje je Komisija RS za Srebrenicu dostavila Federalnoj komisiji za traženje nestalih "u većem delu ostali neiskorišćeni" kada je reč o lokacijama masovnih grobnica i da zbog toga ovo pitanje i dalje podrazumeva mogućnost manipulisanja.

Član Komisije i sudija Ustavnog suda RS Milorad Ivošević rekao je da je izveštaj morao da bude osnov za pomirenje, a da se u stvarnosti sve više koristi u dnevnopolitčke svrhe na svim stranama.

"Osporavaju ga i iz RS - kažu da je napravio zločin prema srpskom narodu. Nažalost, 95 odsto ljudi koji komentarišu izveštaj nisu ga ni pročitali. Mi stojimo iza svega što smo napisali u izveštaju, ali ne stojimo iza interpretacija", rekao je Ivošević.

Članovi Komisije podsetili su i na preporuku iz Izveštaja da nadležni organi treba da nastave sa istraživanjem o dogadjajima u Srebrenici i izvan datuma i stradanja kojima se bavila Komisija koja je imala ograničen mandat i bila privremeno telo Vlade RS.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image