• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Najs: Del Ponteova se nagodila sa Beogradom

Glavni tužilac na sudjenju Slobodanu Miloševiću pred Haškim tribunalom Džefri Najs tvrdi da je glavni haški tužilac Karla del Ponte postigla nagodbu sa Beogradom, koja mu je poslužila da se pred Medjunarodnim sudom pravde prikriju dokazi o umešanosti Jugoslavije u ratove u BiH i Hrvatskoj.

Glavni tužilac na sudjenju Slobodanu Miloševiću pred Haškim tribunalom Džefri Najs tvrdi da je glavni haški tužilac Karla del Ponte postigla nagodbu sa Beogradom, koja mu je poslužila da se pred Medjunarodnim sudom pravde prikriju dokazi o umešanosti Jugoslavije u ratove u BiH i Hrvatskoj.

U pismu dostavljenom zagrebačkom "Jutarnjem listu" Najs je reagovao na članak objavljen u "Njujork Tajmsu" u kojem se ističe da je Srbija pred Medjunarodnim sudom pravde prikrila neke od ključnih dokaza svoje uloge u ratu u BiH od 1992. do 1995. godine, učinivši nedostupnim deo transkripata sa sednica Vrhovnog saveta odbrane uz odobrenje Haškog tribunala.

"Nagodba Del Ponteove sa Beogradom nije imala nikakvu pravnu osnovu. To je bio nepotreban dil koji je Beogradu služio samo da prikrije dokaze o umešanosti Jugoslavije u ratove u Hrvatskoj i BiH od Medjunarodnog suda pravde, ali i od vlastite javnosti", navodi Najs.

On ističe da nova vlast u Beogradu nije imala ništa protiv da se na zatvorenoj sednici Haškog tribunala ti "zaštićeni" dokumenti upotrebe kao dokazni materijal protiv Miloševića.

"Tužilaštvo ne samo da nije ništa dobilo od tog dogovora, nego je i stvorilo nepoželjan presedan, jer je posle toga Beograd počeo primenjivati iste uslove za slične dokumente i to s uspehom, jer je Del Ponteova opet lično odobravala takve inicijative Beograda", tvrdi Najs.

On navodi da odluka o odobrenju "zaštitnih mera" potiče lično od Del Ponteove, koja je u pismu tadašnjem jugoslovenskom ministru spoljnih poslova Goranu Svilanoviću u maju 2003. godine dala saglasnost za zaštitne mere "razumnog" dela iz kolekcije dokumenata Vrhovnog saveta odbrane, a da niko iz Tužilaštva prethodno nije pregledao te dokumente.

Najs ističe da je upozorio Del Ponteovu da ne pravi ustupke Srbiji i da je hteo te dokumente da upotrebi na otvorenim sednicama sudjenja Miloševiću.

"Nije slučajno da je Beograd u to vreme preko Del Ponteove pokušao da postigne dogovor i time ojača svoju poziciju u pravnoj proceduri koja je bila pred njima", rekao je Najs.

Pravni zastupnik BiH u postupku pred Medjunarodnim sudom pravde u tužbi protiv Srbije za genocid Sakib Softić rekao je za "Jutarnji list" da je sadržaj spornih dokumenata mogao da utiče na ishod tužbe BiH, ali i tužbe Hrvatske.

"Transkripti razgovora sa sednica Vrhovnog saveta odbrane sadrže detalje ratnih sastanaka jugoslovenskih političkih i vojnih čelnika, a važni se dokumenti odnose i na takozvani 30. kadrovski centar Generalštaba Vojske Jugoslavije, koji je bio zadužen za Republiku Srpsku i na 40. kadrovski centar, koji je bio zadužen za takozvanu Republiku Srpsku Krajinu", rekao je Softić.

Iz haškog Tužilaštva saopštili su "Jutarnjem listu" da nemaju nameru da reaguju dok ne pročitaju celokupni tekst Najsovog pisma.

(Srna)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image