• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

NIS će tražiti vraćanje imovine u Hrvatskoj

Naftna industrija Srbije (NIS) zatražila je saglasnost od Vlade Srbije za pokretanje postupka povraćaja imovine te kompanije u Hrvatskoj, rečeno je agenciji Beta u NIS-u.

Naftna industrija Srbije (NIS) zatražila je saglasnost od Vlade Srbije za pokretanje postupka povraćaja imovine te kompanije u Hrvatskoj, rečeno je agenciji Beta u NIS-u.

Predlog vladi uputila je Skupština akcionara NIS-a na inicijativu Upravnog odbora, navode u toj kompaniji i ističu da srpska naftna industrija poseduje kompletnu dokumentaciju o vlasništvu imovine koju potražuje u Hrvatskoj.

Prema procenama NIS-a, imovinu u Hrvatskoj čini više od 30 pumpi, odmarališta u Rovinju, Makarskoj, Hvaru i Braču, skladišta i poslovni prostor, a NIS će postaviti i pitanje vrednosti njenog ulaganja u Jadranski naftovod.

Tržišna vrednost imovine tek treba da bude procenjena, a u NIS-u nisu želeli da navedu njenu knjigovodstvenu vrednost, zbog toga što ona nije realna.

U NIS-u kažu da je pravni status imovine vrlo različit i dodaju da veći deo nije više u vlasništvu hrvatske države, već je prodat gradjanima ili preduzećima. Kao vlasnik najvećeg dela pumpi uknjižene su hrvatska naftna kompanija "Ina" i njena ćerka firma "Osijek Petrol".

U NIS-u objašnjavaju da će povraćaj imovine u Hrvatskoj biti zatražen na osnovu Sporazuma o sukcesiji SFRJ, odnosno Aneksa G tog dokumenta, koji Hrvatsku obavezuje da poštuje sve ugovore koji su potpisani zaključno sa 31. decembrom 1990. godine.

To znači da se sva raspolaganja imovinom u Hrvatskoj posle tog perioda smatraju ništavnim, navode u toj kompaniji.

Kako ocenjuju u NIS-u, postupak povratka imovine će biti težak, bez obzira što je Aneks G Sporazuma o sukcesiji jasan, ali i ističu da u tom postupku mora da postoji reciprocitet.

Restrukturiranjem kompanije, NIS od oktobra 2005. godine posluje kao akcionarko društvo, a u njen osnivački ulog uneta je i imovina u Hrvatskoj.

Sporazum o sukcesiji SFRJ potpisan je 29. maja 2001. godine i stupio je na snagu 3. juna 2004. godine.

(Beta)


Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image