"Predsednik Josipović neće ni govoriti, niti prisustvovati raspravi u Generalnoj skupštini UN", rečeno je Hini u kabinetu predsednika s napomenom da će Hrvatsku na tom skupu, koji se bavi pitanjem suda koji je sudio za zločine na njenoj teritoriji i njenim građaima, predstavljati samo ambasador pri UN Ranko Vilović.

Hina je javila da je predsedavajući Generalnom skupštinom Vuk Jeremić iskoristio pravo pravo sazivanja tematske sednice i zakazao je raspravu o ulozi međunarodnih krivičnih sukoba u ostvarivanju pravde i procesu pomirenja, nezadovoljan oslobađajućim presudama Haškog suda hrvatskim generalima Anti Gotovini i Mladenu Markaču.

Jeremić je, podseća se, u februaru pozvao zemlje članice UN da na tu raspravu pošalju svoje predstavnike "na najvišem mogućem nivou”.

Hrvatska to, dodaje hrvatska agencija, nije smatrala potrebnim i od pre je poznato da hrvatski predsednik Ivo Josipović zbog toga ne kani u Njujork.

Hina smatra da Jeremiću neće sve ići kako je isplanirao i kada su u pitanju druge zemlje i institucije.

Kritičari, tvrdi agencija, smatraju da Jeremić želi da iskoristi tu konferenciju kako bi okrivio UN-ov tribunal da je optužio više od 90 Srba, uključujući i bivšeg predsednika Slobodana Miloševića koji je umro u zatvoru u Hagu 2006. godine.

Predstavnici bošnjačkih i hrvatskih udruženja žrtava rata, koje predvodi Pokret "Majke enklava Srebrenica i Žepa", prisustvovaće 10. aprila javnoj raspravi o Haškom tribunalu u Generalnoj skupštini UN, a - kako su najavili - u Njujorku će održati i protest, zbog nemogućnosti da govore na toj raspravi.

Kako je prenela agencija Anadolija, predsednica udruženja "Majke Srebrenice" Munira Subašić tvrdi da su se bošnjačka i hrvatska udruženja "nametnula" da bi prisustvovala raspravi, ali da im u Generalnoj skupštini neće biti omogućeno da govore.

Po njenim rečima, predsednik GS UN Vuk Jeremić je "hteo da izbegne bošnjačka i hrvatska udruženja", a "pozvao Srbe i srpska".

"Zbog toga ćemo u samom Njujorku odlučiti hoćemo li protestovati u zgradi UN-a ili ispred nje", kazala Subašić koja smatra da majke Srebrenice u Njujorku "ne mogu biti samo nemi posmatrači".

Jeremić je inicirao sednicu nakon oslobađajuće presude za hrvatske generale Anta Gotovinu i Mladena Markaća, prvostepeno osuđene na višedecenijske zatvorske kazne.

Od samog početka postoji vidna opstrukcija sednice, kojoj neće prisustvovati ni predsedavajući Haškog Tribunala sudija Teodor Meron.

(MONDO/agencije, Betaphoto/HINA/Dario Grzelj/DS)