• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Makedonci rekorderi u dizanju spomenika

Postavljanje više od 40 spomenika i skulptura u Skoplju - za samo jednu noć - svetski je rekord koji su ovih dana postavile vlasti u Makedoniji, piše podgorički portal Analitika.

Teško da će se, dodaje se, naći još neka država u svetu koja je ovako temeljito obuzeta spomenicima. Rekord je postavljen, ali ga vlasti u Skoplju, koje ne propuštaju priliku da se hvale uspesima u svetu, ne pominju.

Samo za jednu noć u najstrožem centru Skoplja postavljeno je 42 spomenika i statua. Uz najstrožu konspiraciju i pod okriljem mraka, na postolja je postavljeno pet spomenika, od kojih je svaki težak po više desetina tona.

Na novoizgrađene mostove preko Vardara i na otvorenom prostoru postavljeno je još 37 bronzanih statua. Postignut je, van svake sumnje, jedinstven svetski rekord u brzom raspoređivanju spomenika na kvadratni metar.

Vlada u Makedoniji i vlasti u Skopju, koji su šire u svetu već dobro poznati kao ljubitelji spomenika, antike i baroka, ovaj put su daleko nadmašile sebe.

Pod okriljem noći izvršena je masovna mobilizacija ljudststva i mehanizacije za ovako obiman i nesvakodnevan poduhvat. Teško je poverovati da će vlasti u nekoj drugoj državi biti toliko opsednuti spomenicima. Još manje da će ih u takvom broju postaviti - za jednu noć, navodi Analitika.

Spomenici i statue koji su raspoređeni u blic-krig operaciji deo su kontroverznog projekta "Skoplje 2014". Njegovom realizacijom, koja je počela pre tri godine, sasvim je izmenjen izgled grada.

Centar Skoplja je promenjen do te mere da ga jedva prepoznaju i njegovi stanovnici, dok najogorčeniji protivnici projekta u širokom krugu zaobilaze gradski trg koji je nekad bio omiljeno šetalište građana Skoplja.

Dominantno mesto u projektu je pripalo spomeniku Aleksandru Velikom, visok je oko 30 metara, postavljen u sred centralnog gradskog trga.

Oko njega ima još najmanje osam spomenika, teško ih je sve pobrojati, a najavljeni su i novi. Ukoliko tvorci i pokrovitelji projekta nastave da ovom brzinom raspoređu spomenike, ljudi će jedva moći da se mimoilaze nekad prostranim trgom i njegovim okolnim ulicama.

Sastavni deo projekta su Trijumfalna kapija, crkva, pozorište, administrativne zgrade i muzeji, a svi redom su izgrađeni u konfuznoj mešavini stilova. Tvorci projekta opsednuti su, ko zna zašto, barokom te menjaju fasade građevina na rubu gradskog trga.

Među prvima je otvoren Muzej revolucionarne borbe vladajuće partije VMRO, u okviru koga je smešten i Muzej posvećen žrtvama komunizma. Izgrađena su i dva nova mosta na kojima, kako i na novim građevinama ima sijaset statua.

Postavljeno je sigurno stotinu spomenika i statua. Tačan broj znaju samo autori projekta, ako i oni, posle postavljanja svetskog rekorda, nisu izgubili računicu, navodi Analitika.

(Tanjug Foto printscreen)

Komentari 4

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Olija

Daklem,Skoplje postaje morbidan grad prepun simbola smrti.Da li to makedonski predsednik želi da protera skopljane iz Skoplja?Ko može više da živi u gradu koji podseća na pravo groblje?Neće valjda i Beograd tako kititi nakaznim spomenicima?

Branke

A manastire pretvaraju u hotele i koncertne sale . . .

Ja.bre

Podignite spomenik Titu. Da nije bilo njega jos ne bi ste znali da li ste Srbi ili Bugari.

special image