• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Obeležavanje "Dobrovoljačke" bez incidenata

U nekadašnjoj Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, uz jake policijske snage, polaganjem cveća i paljenjem sveća, završeno je obeležavanje 21. godišnjice od napada na kolonu nekadašnje JNA.

Tom prilikom su 42 pripadnika vojske ubijena, više njih ranjeno, a gotovo 300 zarobljeno.

Obeležavanju su s jedne stranke prisustvovali predstavnici Pododobra Vlade Republike Srpske za obeležavanje značajnih datuma, a s druge pripadnici bivše paravojske “zelene beretke” i predstavnici vlasti u BiH.

Incidenata nije bilo.

Kako su javili bosanski mediji, nakon odavanja počasti delegacija iz RS vratila se u Miljeviće u Istočno Sarajevo gde će im se, kako je najavljeno, obratiti predstavnici Vlade Republike Srpske.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Petar Ðokić govorio je o tome šta se 2. i 3. maja 1992. godine događalo u Dobrovljačkoj.

On je rekao da su pripadnici JNA ubijani u Sarajevu urpkos činjenici da je postignut dogovor o mirnom napuštanju grada. Kako je rekao, cilj je bio da se da doprinos nastavku pregovora s namerom izbegavanja rata u BiH, ali taj dogovor nije ispoštovan.

'''Nažalost, pripadnici JNA su napadani na više lokacija u Sarajevu. Na taj način su mučki ubijena 42 pripadnika JNA. Većina su bili pripadnici srpskog naroda, njih 32, šest Hrvata, dva muslimana i dva Albanca. Ranjen je 71 pripadnik JNA, a 215 je zarobljeno i mesecima su držani u logorima u Sarajevu. To dokazuje da je to bila JNA. Ti zloččni su ubrzali spiralu rata, jer je to pojačalo oprez, budnost i strah da se takav zločin može ponoviti i na drugim mjestima'''', rekao je Ðokić.

On je ukazao da se nakon toga rasplamsao rat celom BiH.

''''Tužan sam da ne možemo slobodno proći Sarajevom, a da nas pri tome ne obezbeđuje ovoliko pripadnika policije. Bilo bi dobro da se Sarajevo nakon 21 godine suoči sa ovim zločinom. Uveren sam da ima ljudi u Sarajevu koji su to spremni da učine”, rekao je Ðokić i dodao da delegacija RS dolazi u bivšu Dobrovoljačku ulicu s posebnim emocijama i da očekuje da one budu ispoštovane.

Prema njegovim rečima, Sarajevo još nema snage da prizna zločin. Naglasio je kako u bivšu Dobrovoljačku ulicu dolaze da bi potvrdili da se ''''ovde dogodio zločin koji ne sme biti zaboravljen”.

On je od pravosuđa BiH ponovo zatražio otvaranje istrage u slučaju “Dobrovoljačka” koja je, podsetio je, obustavljena u januaru prošle godine sa obraženjem da zločina nije bilo.

“Od koga se to Sarajevo branilo ta dva dana? Neki govore da je JNA planirala da zauzme neke objekte u gradu. Pa, da je planirala, ona bi to i zauzela, ali je to očito netačno'''', rekao je Ðokić koji je dodao da je taj zločin bio “težak i surov”.

Tužilaštvo BiH je obustavilo istragu protiv 14 osoba koje su bile osumnjičene za zločin u Dobrovljačkoj, a među njima su general nekadašnje armije BiH Jova Divjak i ratni član Predsedništva BiH Ejupa Ganić.

Na istom mestu i u isto vreme našlo se i dvadesetak pripadnika “zelenih beretki”.

U trenutku kada je delegacija iz RS polagala cveće, desetak pripadnika “zelenih beretki" se okupila s druge strane Miljacke kod mosta Drvenija. Razvili su dve zastave s ljiljanima i pevali pesmu "Jedna si jedina"...

Oni tvrde da je međunarodna zajednica jasno rekla da u nekadašnjoj Dobrovoljačkoj nije bilo nikakvog zločina.

Prema podacima na kojima oni insistiraju u Dobrovoljačkoj je na današnji dan stralo sedam, a ranjeno 14 osoba.

(Tanjug Foto Printscreen)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image