• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BiH će tražiti izručenje Keljmendija

Ministarstvo pravde BiH zatražiće izručenje Nasera Keljmendija kada to od njega zatraži Tužilaštvo BiH i za to dostavi potrebnu dokumentaciju, izjavio je zamenik ministra pravde BiH Srđan Radulj.

Naredni koraci Ministarstva pravde zavise od toga da li će Tužilaštvo BiH dostaviti takav zahtev, koji će dalje proslediti, kaže Radulj.

"Kada Tužilaštvo BiH zatraži bilo koju osobu, a ima saznanja da je uhapšena u nekoj zemlji, dostavlja nam svu dokumentaciju na osnovu koje Ministarstvo, u okviru svojih ovlašćenja, sačinjava molbu za izručenje i upućuje je u zemlju u kojoj se nalazi i u kojoj je ta osoba uhapšena", objasnio je Radulj, prenose bosanski mediji.

Keljmendi je sa još jednom osobom uhapšen u nedelju u Prištini, a na osnovu međunarodne poternice koju je za njim prošle godine raspisala BiH.

Tužilac Posebnog odeljenja za organizovani i privredni kriminal i korupciju Dubravko Čampara izjavio je juče da je Keljmendi jedan od najvećih kriminalaca u Evropi i da će pravosudne institucije učiniti sve da on bude izručen BiH.

Čampara, koji vodi istragu protiv osumnjičenih i uhapšenih u prošlogodišnjoj akciji "Lutka" za koju se smatra da je bila najveća u postdejtonskoj BiH, rekao je juče da BiH još nije dobila zvaničnu potvrdu o hapšenju Keljmendija.

''''Učinićemo sve što budemo mogli da bi on bio izručen BiH. Želimo da mu se sudi ovde u Sarajevu'''', kazao je Čampara.

On je naglasio da je neuobičajeno da neka zemlja tako brzo odgovori da neće izručiti traženo lice pre zvaničnog zahteva putem međunarodne pravne pomoći, kao što se to sada dešava.

"Organi nadležne zemlje, u ovom slučaju Euleks, imaju pravo da odluče da li će ili neće izručiti traženo lice. Oni tvrde da Keljmendi ima i državljanstvo Kosova, a praksa u skoro svim zemljama, pa i u BiH, jeste da se ne izručuju njeni državljani", naveo je Radulj.

Bez obzira na to, kako je pojasnio, još nije počela uobičajena procedura da Tužilaštvo BiH i nadležna ministarstva posredstvom ambasade BiH proslede molbu za izručenje.

Advokat Nasera Keljmendija, Midhat Kočo izjavio je da još nije stupio u kontakt sa svojim branjenikom, niti sa članovima njegove porodice.

On je rekao da Keljmendi, prema njegovim informacijama, ima dvojicu advokata koji ga zastupaju na Kosovu, te da on nema mogućnost da ga tamo zastupa.

Inače, Naser Keljmendi je prvoosumnjičeni u akciji ''''Lutka'''', koju su prošle godine sproveli Tužilaštvo BiH i Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) i predstavlja najosežniju akciju u postdejtonskoj BiH.

Keljmendi se sumnjiči za ubistvo Ramiza Delalića Ćele, trgovinu narkoticima i druga teška krivična dela. U akciji ''''Lutka'''' uhapšeno je 18 osoba. Među njima je bio i Bojan Cvijan, bivši šef odelenja za narkotike u SIPA.

Keljmendi je državljanin Kosova i BiH, a nalazi se na "crnoj listi" američkog Stejt departmenta i smatra se najopsnijim narko-dilerom na Balkanu i u Evropi.

(Tanjug, foto: printscreen)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image