• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srebreničani: Besposleni kampuju, ostali rade

Dok se pod šatorima u sarajevskom naselju Jezero smenjuju grupe Bošnjaka iz Srebrenice, koji tvrde da su tu zbog ugroženosti i pritisaka i nastoje tako da izdejstvuju izdvajanje Srebrenice iz Republike Srpske, mnogi drugi povratnici u ovu opštinu potpuno drugačije razmišljaju i govore.

Dok se pod šatorima u sarajevskom naselju Jezero smenjuju grupe Bošnjaka iz Srebrenice, koji tvrde da su tu zbog ugroženosti i pritisaka i nastoje tako da izdejstvuju izdvajanje Srebrenice iz Republike Srpske, mnogi drugi povratnici u ovu opštinu potpuno drugačije razmišljaju i govore.

Emin Halilović, iz srebreničkog sela Bajramovici, sa porodicom se vratio pre četiri godine i bavi se voćarstvom i ovčarstvom.

"Nagovaraju nas da opet idemo u Federaciju BiH. Tamo nam niko ništa ne nudi. Otuda su me pre četiri godine oterali, kao i mnoge druge. Šta se dogodilo i promenilo - nije mi jasno. Nisam lud da iz svoje kuće idem pod šator i ostavim sve što sam četiri godine stvarao. Mene FBiH ne interesuje. Ovde živim bezbedno. Neka nam obezbede mehanizaciju da radimo i nama ništa drugo ne treba" - kaže Emin.

To potvrdjuje i bivši fudbaler "Gubera", sada vlasnik farme od 12 krava, Suljo Pašalic iz Potočara.

"Besposleni, neradnici mogu da hodaju. Oni su naučili da dangube. Političari ovo rade zbog svojih fotelja i prestiža, umesto da pomognu ljudima i obezbede im uslove da mogu raditi i živeti od toga. Neka oni idu pod šatore, a ja ću na svoju njivu - pa cemo videti šta ce ko da ostvari", kaže Pašalic, jedan od retkih koji je pre rata živeo u gradu, a po povratku je otišao na selo i počeo da se bavi stočarstvom.

"Ko hoće da radi - niko mu ne smeta. Ali, svi bi da rade u kafićima. Ima i drugih poslova, ali oni neće da rade i više vole da se besplatno vozaju, dangube i slikaju se po Sarajevu nego da rade na svojim imanjima. Posla ima za one koji hoće da rade", porucuje Emin Bektić.

On se pre sedam godina vratio iz Nemačke u rodno selo Jasenova, gde je nabavio više konja i registrovao uslužnu firmu za eksploataciju šume sa zapregom, jedinu takve vrste u srebrenickoj opštini. U njegovoj firmi radi desetak radnika.

Profesor iz Srebrenice, povratnik Ilijas Begić u izjavi za medije osudjuje logorovanje u Sarajevu i manipulisanje povratnicima i Srebrenicom, postavljajuci pitanje: ko tim ljudima daje novac, jer, prema njegovim saznanjima, oni koji borave pod šatorima dobijaju naknade.

"Ja sam podigao visok kredit da obnovim objekte i pokrenem biznis koji sam započeo pre rata. Istinski povratnici ne razmišljaju o odlasku iz Srebrenice. Bore se da radom nešto stvore za život, da ne zavise od tudje pomoći i oni sa svima saradjuju i niko im ne smeta" - kaže Begić.

On smatra da je potrebna ekonomska podrddka tim ljudima da razviju svoje poslove.

"Oni koji nisu naučili da rade biće uvijek nezadovoljni i tražiće način da žive bez rada", navodi Begic, ističući da treba pomoći onima koji su se istinski vratili i žele da ostanu u Srebrenici.

Begić dodaje i da udruženja žena nastradalih ne mogu biti ekskluzivni zastupnici povratnika, jer članovi tih udruženja imaju primanja i većina ih živi u FBiH "na račun Srebrenice".

(Srna)




Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image