• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bugojno na ivici sukoba

Bezbednosno stanje u Bugojnu je pogoršano, a medjunacionalna napetost izmedju Hrvata i Bošnjaka raste nakon što su prošle nedelje u ovom gradu u Federaciji BiH uhapšena dvojica Bošnjaka, bivši komandanti ratnih jedinica koji su osumnjičeni za zločin nad 26 hrvatskih intelektualaca.

Bezbednosno stanje u Bugojnu je pogoršano, a medjunacionalna napetost izmedju Hrvata i Bošnjaka raste nakon što su prošle nedelje u ovom gradu u Federaciji BiH uhapšena dvojica Bošnjaka, bivši komandanti ratnih jedinica koji su osumnjičeni za zločin nad 26 hrvatskih intelektualaca, koji se od 1993. godine vode kao nestala lica, javljaju danas lokalni mediji.

"Atmosfera u Bugojnu sve je napetija, posebno zbog činjenice da se akcije organa za sprovodjenje zakona u vezi sa zločinima nad Hrvatima nastavljaju intenzivno, a Hrvati počinioci zločina nad Bošnjacima su još netaknuti", pišu i sarajevski bošnjački mediji.

U Bugojnu je održan hitan sastanak najviših muslimanskih verskih funkcionera, kome je predsedavao vrhovni poglavar Islamske zajednice Mustafa Cerić, sa koga je poručeno da se u ova dogadjanja u Bugojnu umešala politika.

Muslimanski verski službenici su izrazili sumnju u objektivnost Tužilaštva BiH, na čijem je čelu Hrvat Marinko Jurčević, jer se u Bugojnu sada samo hapse Bošnjaci, dok zločini počinjeni nad 56 Bošnjaka u bugojanskom prigradskom naselju Vrbanja još ni jedan Hrvat nije odgovarao.

Hrvatski član Predsedništva BiH Željko Komšić hitno je zatražio od Tužilaštva BiH sve informacije vezane za zločine nad Bošnjacima u Vrbanji, koji su se dogodili jula 1993. godine.

Jedinice bošnjačke armije BiH su u leto 1993. godine slomile otpor jedinica Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i zauzele celu teritoriju opštine Bugojno iz koje je pobeglo 17.000 Hrvata koji su tada spas našli na teritoriji Republike Srpske, na Kupresu i u Srbobranu (Donji Vakuf).

Oko 9.000 Srba, predratnih stanovnika Bugojna, je odmah na početku rata 1992. proterano od združenih muslimansko-hrvatskih paravojnih oružanih snaga.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image