• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vijesti: EU će kritikovati Crnu Goru

Evropska unija će kritikovati Crnu Goru zbog dogovora sa SAD kojim se obavezala da ne izručuje američke državljane Medjunarodnom krivičnom sudu, tvrdi podgorički dnevnik "Vijesti".

Evropska unija će kritikovati Crnu Goru zbog dogovora sa SAD kojim se obavezala da ne izručuje američke državljane Medjunarodnom krivičnom sudu, tvrdi podgorički dnevnik "Vijesti".

List je zatražio komentar Evropske komisije na dogovor crnogorske i američke vlade, ali mu je iz Brisela umesto toga dostavljen dokument "Vodeći principi Saveta ministara (EU)".

U tom dokumentu se navodi da "nema nekažnjivosti" za osobe koje su počinile zločine u nadležnosti Medjunarodnog krivičnog suda.

Prema "Vodećim principima Saveta ministara" EU, sporazum o "Članu 98" (o neizručivanju optuženih) koji sklapa neka država, članica Medjunarodnog krivičnog suda, mora biti ratifikovan, u skladu sa ustavnom procedurom u svakoj zemlji.

Crna Gora je članica tog suda postala u junu 2006. godine.

List navodi da je EU u sličnim situacijama već kritikovala BiH, Makedoniju i Albaniju.

Sekretar crnogorskog Ministarstva inostranih poslova Vladimir Radulović juče je potvrdio da su Crna Gora i SAD 19. aprila razmenile diplomatske note čime je Crna Gora prihvatila obavezu da ne izručuje državljane SAD Medjunarodnom krivičnom sudu.

Radulović je dodao da zato "nema potrebe" da taj sporazum bude ratifikovan u Skupštini.

Političke partije, čak i vladajuća Demokratska partija socijalista, kritikovale su Ministarstvo inostranih poslova zbog toga što je mimo javnosti obavezalo Crnu Goru da ne izručuje državljane SAD.

Vujanović: Crna Gora dobila podršku SAD

Predsednik Crne Gore Filip Vujanović izjavio je da su mu državni sekretrar SAD Kondoliza Rajs i drugi američki zvaničnici preneli jasnu podršku Vašingtona za nastavak reformi i proces evroatantskih inegracija u Crnoj Gori.

"Apsolutno sam siguran da ćemo od SAD, kao strateškog partnera, dobiti značajnu pomoć u svojim integracionim procesima - i u EU i u bezbednosne strukture, budući da je naš krajnji cilj integracija u NATO", rekao je Vujanović za Glas Amerike.

Posle jučerašnjih susreta u Vašingtonu Vujanović je rekao i da je od američkih zvaničnika dobio
"snažnu podršku za reforme i jasnu preporuku, što je naš veliki interes, da se američki kapital nadje u Crnoj Gori u svim sadržajima u kojima se može plasirati".

"Mogu da konstatujem da sam izuzetno zadovoljan i da je ovo bila uspešna poseta, prva koju je učinio predsednik Crne Gore nakon proglašenja nezavisnosti", dodao je.

Pored Kondolize Rajs, Vujanović je u Vašingtonu razgovarao i sa potpredsednikom SAD Ričardom Čejnijem, sekretarom za odbranu Robertom Gejtsom i poslanicima Konfresa SAD, a za danas je predivjen susret sa savetnikom za nacionalnu bezbednost predsednika Džordža Buša, Stivenom Hedlijem.

Vujanović je rekao da je Gejts "vrlo pozitivno ocenio reforme vojske Crne Gore" koja će "već ove godine" biti korisnik važnih programa i finansijskih programa.

Povodom potpisivanja Sporazuma o statusu snaga (SOFA) sa SAD Vujanović je naveo da je to "osnova za kvalitetne odnose u oblasti bezbednosti i primenu ostalih sporazuma koji će omogućiti vojsci Crne Gore i celokupnom sistemu spoljne bezbednosti da ojača, da ostvari standarde NATO-a i obezbedi bolji kvalitet reformi".

Podsetio je da su u Evropi sve države osim Belorusije potpisale taj sporazum.

Na pitanje da prokomentariše kritike koje je u Crnoj Gori izazvao dogovor sa Vašingtonom da se američki državljani ne izručuju Medjunarodnom krivičnom sudu, Vujanović je kazao da je to "posledica nedovoljne informisanosti".

Rekao je da je Crna Gora prihvatila ono što je prihvatilo više od stotinu zemalja, "tretman koji podrazumeva da će se poštovati pravosudje SAD, u odnosu na one koji učine ratne zločine i zločine protiv čovečnosti, da će se oni poveriti pravosudju SAD, a ne Medjunarodnom tribunalu".

"U jednom simbolickom smislu, pokazali smo da imamo poštovanje i očekivanje od američke vojske i njenih partnera i od američkog pravosudja koje je u globalnom smislu poznato kao pravosudje za ugled.
Dakle, nema razloga za nezadovoljstvo ili čudjenje i zato mislim da je su primedbe posledica neobaveštenosti", ocenio je Vujanović.

(agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image