• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Postupci protiv 3.666 lica zbog zločina

Hrvatsko državno tužilaštvo objavilo je u sredu da su od 1991. godine do danas protiv 3.666 osoba pokrenuti postupci zbog ratnih zločina, od kojih je njih 3.604 krivično gonjeno zbog "učestvovanja u agresiji na Hrvatsku".

Hrvatsko državno tužilaštvo objavilo je u sredu da su od 1991. godine do danas protiv 3.666 osoba pokrenuti postupci zbog ratnih zločina, od kojih je njih 3.604 krivično gonjeno zbog "učestvovanja u agresiji na Hrvatsku".

Od toga broja, navodi se u podacima objavljenim na Internet sajtu tuzilaštva, 62 postupka pokrenuta su protiv pripadnika hrvatskih oružanih snaga.

Protiv 1.381 osobe, medjutim, istraga je prekinuta jer nisu prikupljeni dokazi da su te osobe neposredno naredile ili počinile ratne zločine.

Te podatke državno tužilaštvo je dostavilo i Hrvatskom udruženju ratnih vojnih invalida domovinskog rata.

To udruženje je pre četiri dana zatražilo smenjivanje glavnog državnog tužioca Mladena Bajića, jer im nije dostavio podatke o broju procesuiranih ratnih zločinaca koji su učestvovali u ratu protiv Hrvatske.

Iako su u sredu dobili podatke, Udruženje ratnih vojnih invalida je objavilo da ostaje pri zahtevu za smenjivanje Bajića, ali i pri ranijem zahtevu da se Branimiru Glavašu i šestorici optuženih za ratni zločin u Osijeku 1991. godine, koji sudjenje čekaju u pritvoru, omogući odbrana sa slobode.

Predsednik udruženja Josip Djakić novinarima je objasnio da njihovoj organizaciji i dalje nije jasno zašto se pojedini osumnjičeni za ratni zločin brane sa slobode, dok hrvatski branitelji moraju biti u istražnom zatvoru do konačne presude.

Iako je Djakić priznao da to nije stvar Državnog tužilaštva, već isključivo sudskog veća, on je ocenio da tužilaštvo često potencira da se takve osobe zadrže u pritvoru zbog mogućeg uticaja na svedoke.

Tužilaštvo je odbacilo i tvrdnje iznete u pojedinim medijima da je do sada abolirano 17.000 osoba zbog ratnog zločina, navodeći da se Zakon o opštem pomilovanju nije mogao ni primeniti, niti je primenjen, na osobe osumnjičene za ratne zločine.

Navodi se takodje i da Državno tužilaštvo nema potpune podatke o nacionalnoj pripadnosti osoba procesuiranih za ratne zločine, jer taj podatak nije uvek dostupan i, prema odredbama Zakona o kaznenom postupku, utvrdjuje se tek prilikom ispitivanja okrivljenih.

(agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image