• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U septembru sednica vlada Srbije i Slovenije

Izvor Tanjug

Predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić i predsednik Skupštine Slovenije Janko Veber dogovorili su danas u Beogradu prve konkretne korake saradnje.

U septembru će u Beogradu biti održana prva zajednička sednica dve vlade na kojoj će biti precizirani pravci saradnje sada već "stare" članice EU iz redova bivših republika SFRJ i zemlje koja tek čini prove korake u pregovorima sa EU.

Dačić i Veber su ocenili da su odnosi dveju država u usponu, kao i da je u obostranom interesu unapređenje bilateralne i ekonomske saradnje.

"Srbija može računati na značajnu podršku Slovenije u procesu evrointegracija", rečeno je na sastanku, navodi se u saopštenju Kancelarije Vlade Srbije za saradnju s medijima.

U saopštenju se podseća da je Slovenija značajan ekonomski partner Srbije i da su slovenačke kompanije investirale 1,5 milijardu evra u našoj zemlji.

Tokom razgovora Dačić-Veber razmatrane su mogućnosti za ulaganja u Srbiji radi povećanja izvoza na treća tržišta, kao i podsticanje zajedničkih ulaganja slovenačkih i srpskih firmi.

Posebno je bilo reči o razmenjivanju iskustava u sektoru malih i srednjih preduzeća i saradnji u oblasti infrastrukture, energetike, i međubankarske saradnje.

Sa Veberom i delegacijom slovenačkog parlamenta razgovarao je danas i predsednik Republike Tomislav Nikolić.

Nikolić je rekao da bi privredna saradnja između zemalja regiona i zajednički nastup na trećim tržištima bila prilika za ekonomski napredak svih država nastalih raspadom bivše Jugoslavije, saopštila je Pres služba predsednika Republike.

Nikolić je istakao prednosti koje Srbija pruža prilikom plasmana proizvoda na velika tržišta, pre svega u Aziji i Africi.

Predsednik Srbije izneo je slovenačkim parlamentarcima ideju da se privrednom saradnjom između zemalja bivše Jugoslavije stvori zajednički proizvod, koji bi bio konkurentan u celom svetu, čime bi se omogućio napredak naših ekonomija.

Veber je rekao da je Slovenija zainteresovana za saradnju sa Srbijom, jer smatra da ona ima velike potencijale.

Prema njegovim rečijma, Slovenija je zainteresovana za uspostavljanje stalne komunikacije između zemalja regiona, kako bi se njihova međusobna saradnja što efikasnije usmeravala, navedeno je u saopštenju.

Predsednik slovenačkog parlamenta razgovarao je i sa predstavnicia Skupštine Srbije, gde je ocenio je da su za Srbiju u procesu evrointegracija neophodni energetska nezavisnost, blagovremeno primpremljeni projekti u vezi sa infrastrukturom i zaštitom životne sredine, kao i sposoban kadar.

Predsednik slovenačkog Državnog zbora poslanicima u Skupštini Srbije preneo je iskustva u radu slovenačkog Parlamenta i istakao značaj parlamentarne saradnje za jačanje ukupnih odnosa dve zemlje.

On je, kako se navodi u saopštenju srpskog parlamenta, ponudio iskustva Slovenije u oblasti poljoprivrede i pozvao članove Odbora za privredu, regionalni razvoj, trgovinu, turizam i energetiku da posete Parlament Slovenije.

Tokom te posete, kako je rekao, srpski parlamentarci mogli bi da se bolje upoznaju sa njihovim iskustvima, posebno pripremom zakonskih rešenja u oblasti reforme javne uprave, privatizacije i sanacije bankarskog sektora.

Predsednica tog Odbora Aleksandra Tomić pozdravila je predsednika slovenačkog Parlamenta u ime Odbora i Poslaničke grupe prijateljstva sa Slovenijom u Narodnoj skupštini i izrazila nadu da će i ova poseta dorineti daljoj uspešnoj saradnji dve zemlje.

Sastanku su prisustvovali članovi Odbora Vladimir Ilić, Aleksandar Senić, Bojana Božanić, Slavica Savić, Velimir Stanojević i Zoran Anđelković.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image