• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija za Dejton, Srpska protiv priznanja Kosova

Izvor Tanjug

Premijer Srbije Ivica Dačić sastao se danas u Banjaluci sa predsednikom Srpske Miloradom Dodikom pred zajedničku sednicu vlada.

Dejtonski sporazum nastao je zahvaljujući velikoj diplomatskoj inicijativi nekadašnjeg rukovodstva Srbije i da je doneo mir, rekao je srpski premijer Ivica Dačić na konferenciji za novinare posle sastanka sa kolegom Miloradom Dodikom iz Srpske, koji je bio uvod u zajedničku sednicu vlada.

"Naš stav je nepromenljiv. Nikada nećemo vršiti pritisak na RS i tražiti da promeni stav o razvnopravnosti naroda i entiteta u BiH", istakao je Dačić.

On je Dodika upoznao i sa detaljima pregovaračkog procesa Beograda i Prištine.

Dačić je objasnio da za Srbiju taj dijalog ostaje statusno neutralan i da niko iz EU to nije doveo u pitanje.

"Na svakom sastanku sa Ketrin Ešton i Hašimom Tačijem počinjem time da Srbija smatra pregovore statusno neutralnim, ali sa druge strane moramo da preduzimamo korake da normalizujemo odnose jer je nemoguće da ostanemo u ovako zamrznutom stanju", naveo je Dačić.

On je dodao da tokom tog pregovaračkog procesa u Briselu nikada nije pomenuto pitanje BiH kao tema kojom se treba baviti.

Milorad Dodik je rekao da je RS nepokolebljiva u podršci državnoj politici Srbije kada je reč o Kosovu, i da to, između ostalog, znači da Banjaluka neće priznati nezavisnost Kosova.

"Što se tiče priznavanja Kosova, RS ostaje na poziciji nepriznavanja i mi tu saglasnost u BiH nećemo dati. Integritet i suverenitet Srbije je tim jednostranim proglasenjem doveden u pitanje i RS ne može da prizna jednostrano priznanje, imajući u vidu i unutrašnju kostituciju BiH", rekao je Dodik.

Na pitanje novinara da li će kao jedan od političara odgovornih za budućnost BiH slediti hrabre iskorake koje je srpski premijer Dačić načinio u Briselu, Dodik je odgovorio komentarom da bi voleo da se to pitanje postavi u Sarajevu.

"Slazem se da Bakir (Izetbegović) i (Zlatko) Lagumdžija treba da vide da je Dačić hrabar i to podrže. Nadam se da će neko od vaših kolega postaviti to pitanje političarima u Sarajevu", kazao je Dodik.

On je, takođe, rekao da je u razgovoru sa Dačićem, osim sa briselskim dijalogom, upoznat i sa detaljima vezanim za evrointegracije Srbije, koje RS u potpunosi podržava.

"Očekujemo da će pregovarački proces krenuti i da će Srbija uspešno proći kroz sva poglavlja i postati članica EU", rekao je Dodik.

Mihajlović: Pomoći ćemo RS oko Južnog toka

Ministarka energetike, razvoja i zaštite životne sredine Srbije Zorana Mihajlović izjavila je danas da će Ministarstvo energetike Srbije i javno preduzeće Srbijagas pomoći resornom ministarstvu Republike Srpske da se pripremi strategija i studija Južnog toka kroz RS. Mihajlović je nakon četvrte zajedničke sednice vlada Srbije i RS rekla da su dve vlade potpisale veoma važan Memorandum, koji je jedan od uslova da bi uopšte mogao da se gradi krak Južnog toka kroz RS, jer je neophodno rešiti imovinske odnose između Srbijagasa i preduzeća Gaspromet Pale. Ona je nakon potpisivanja Memoranduma o razumevanju u rešavanju imovinsko-pravnih odnosa između JP "Srbijagas" i "Gas prometa" rekla da je neophodno da se prvo obave tehničke stvari, bez kojih je nemoguće da se krene u realizaciju Južnog toka kroz RS. "Mi očekujemo prvo odluku Vlade Republike Srpske da se praktično Gaspromet Pale pripoji takođe preduzeću 'Gas RS', a potom ćemo na osnovu Memoranduma da utvrdimo koji je to udeo imovine kojiSrbijagas poseduje u tom preduzeću", rekla je za Tanjug Mihajlović. Prema njenim rečima, još uvek se ne zna tačan kapacitet Južnog toka koji prolazi kroz Republiku Srpsku

Predsednik RS je, inače, rekao i da Banjaluka nema ništa protiv da Srbija održava zajedničke sednice vlada sa Federacijom BiH ili Savetom ministara, jer je to deo politike normalizacije odnosa u regionu.

Premijer Dačić i predsednik Dodik konstatovali su da je periodično zajedničko zasedanje dveju vlada dobar okvir za unapređenje odnosa Srbije i Srpske, i da bi to dosledno trebalo činiti dva puta godišnje.

"Mnoge stvari koje smo ranije dogovarali ostale su mrtvo slovo na papiru i dogovorili smo se da poštujemo naše dogovore i da u šest meseci imamo zajedničke sednice vlade a da predsednici dogovaraju sastanke saveta za saradnju", rekao je Dačić.

Prema njegovim rečima, Srbija i RS imaju niz potencijalnih projekata koji mogu biti od obostrane koristi, međutim treba raditi na tome da se zajednički politički i ekonomski interesi pronađu i u širem regionalnom kontekstu.

"Siguran sam da ovo može samo da doprinosi unapređenju naših odnosa. Naša želja je da imamo jasan, korektan i pošten stav, a to znači da Srbija ima najbliže moguće odnose sa RS, što je i normalno jer ovde živi veliki broj pripadnika našeg naroda. Razumljvo je da Srbija želi da razvija te odnose, a sa druge strane razvijamo odnose i sa drugim institucijama i organima u BiH", rekao je Dačić.

Premijer Dačić i predsednik Dodik saglasili su se da bi naredna sednica dveju vlada trebalo da bude održana u drugoj polovini godine u Srbiji.

Na četvrtoj zajedničkoj sednici dve vlade biće razmatrani konkretni projekti saradnje.

Dve vlade će, između ostalog, potpisati memorandum o zajedničkim opredeljenjima prema dijaspori, a očekuje se da će biti razmatran i projekat prekogranične saradnje "Podrinje" kojim je obuhvaćeno 14 opština iz Srbije i 14 iz Republike Srpske sa oko milion i trista hiljada žitelja.

Prethodna sednica održana je u oktobru prošle godine, takođe u Banjaluci, i rezultirala je, između ostalog, dogovorom da kompanije Gas RES i Srbijagas , kao i nadležna ministarstva, u najskorijem roku postignu sporazum o razumevanju, da se izvrši revizija projekta hidrocentrale na Drini, da se pripremi sporazum o saradnji između elektroprivreda Srbije i RS, dogovorom o otvaranju aviolinije Beograd-Banjaluka i potpisivanjem protokola o saradnji vlada na projektu "Podrinje".

Iako su zajedničke sednice vlada Srbije i Srpske bile donedavno jedinstven regionalni forum, na inicijativu Beograda zajedničke sednice vlada bi mogle postati uobičajeni vid bilateralne saradnje sa svim državama proisteklim iz bivše Jugoslavije.

Prva se odazvala Makedonija, čiji su ministri gostovali u Beogradu početkom juna, a već je dogovoreno da se sledeća zajednička sednica održi u Skoplju.

Takođe, predsednik parlamenta Slovenije Janko Veber dogovorio se nedavno sa premijerom Ivicom Dačićem da se u septembru u Beogradu upriliči prvo zasedanje srpske i slovenačke vlade.

Premijer Dačić je u više navrata izrazio spremnost da zajedničke sednice postanu praksa i u odnosima sa Federacijom BiH.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image