Slaganja je, prema pisanju medija, bilo u idejama da se reši problem KAP-ovog dugovanja Elektroprivredi Crne Gore, ali nije postignut konačan dogovor o daljoj sudbini KAP-a.
Današnja štampa piše da je jedini dogovor koji je postignut je da partije vladajuće koalicije saopšte da neizglasavanje sadašnje verzije rebalansa budžeta ne znači automatski pad Vlade Crne Gore i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.
Dogovoreno je i da 31. jula bude održana sednica parlamenta na kojoj bi se raspravljalo o promena Ustava Crne Gore u delu koji se odnosi na pravosuđe, kao i izbornog zakona, dok će 1. avgusta sednica biti posvećena rebalansu budžeta.
Vlada Crne Gore usvojila je 2. jula, uz protivljenje ministara iz redova SDP-a, predlog rebalansa budžeta, koji predviđa da se iz državne kase plati 61 milion evra duga Kombinata aluminijuma Podgorica prema Elektroprivredi Crne Gore, kao i dodatno zaduživanje od 102 miliona evra po osnovu pada garancija za KAP kod mađarske OTP i ruske VTB banke.
Privredni sud proglasio je 8. jula stečaj u KAP-u, čime je nastavljena agonija te fabrike.
Uvođenjem stečaja, svi raniji ugovori se stavljaju van snage, prestale su i nadležnosti dosadašnje ruske uprave, a aluminijum se može prodati na slobodnom tržištu.
Vlada Crne Gore se odlučila na opciju stečaja zbog nekooperativnosti ruskog partnera koji je odbio da plati dug za struju koju je KAP mesecima nelegalno preuzimao od evropske interkonekcije.
Pokretanje stečajnog postupka dovelo je, međutim, do aktiviranja državnih garancija za kredite KAP-a.
Ruska državna VTB banka i mađarska OTP banka aktivirale su garancije Vlade Crne Gore izdate za kredite koje su te dve banke odobrile KAP-u u iznosu od 102 miliona evra.
Da bi Crna Gora mogla da vrati te dugove, Vlada je predložila rebalans državnog budžeta, što je izazvalo oštre kritike opozicije, ali i nesuglasice unutar same vladajuće koalicije.
Vlada Crne Core već se zadužila 60 miliona evra kod Dojče i Erste banke, u cilju obezbeđenja sredstva za izmirenje obaveza po osnovu aktiviranih državnih garancija izdatih za KAP.
KAP je i prošle godine izazvao rebalans budžeta kada je na teret poreskih obveznika Crne Gore pao kredit kod Dojče banke od 23,4 miliona evra, za koji je država dala garancije.
Posledica stečaja je raskidanje radnog odnosa sa svim zaposlenima, ali je 1.200 radnika KAP-a istovremeno dobilo i ugovore o radu na određeno vreme od 30 dana.
Partizan bez MVP-a protiv Crvene zvezde? Odazvao se selektoru Pešiću, već je sa reprezentacijom!
Saznajemo: Saša Obradović dobio otkaz u Monaku!
"Ako nemam 3.000€ da platim kiriju u Beogradu bolje da se upucam": Influenserka zgrozila javnost izjavom o parama
Palma neprepoznatljiv, smršao preko 30 kilograma: "Kad vidim tanjir sa hranom, muti mi se u glavi"
Ovo je sastav Srbije za Dansku i meč godine: Piksi opet napada, heroj iz Švajcarske u ekipi!