Slovenački mediji upozoravaju da bi to moglo da ima dalekosežne posledice - pad vlade i nove parlamentarne izbore.
Pad vlade i još jedni vanredni izbori, tvrde, značili bi blokadu Slovenije.
Janković je Tanjugu rekao da još nije doneo odluku da li će se kandidovati za lidera Pozitivne.
"Kada budem odlučio, najpre ću o tome obavestiti stranku, a potom I javnosti", rekao je Janković.
Slovenački, pa i neki mediji u regionu, međutim, upozoravaju da bi povratak Jankovića na poziciju prvog čoveka Pozitivne, mesto koje je morao da napusti kao bi omogućio formiranje aktuelne vladajuće koalicije, dovelo do dalekosežnih posledica.
Jankovićeva naslednica u stranci i aktuelna premijerka Alenka Bratušek se tako ne suočava samo sa neočekivanim budžetskim deficitom, zbog kojeg je Slovenija ovih dana ponovo dobila neočekivano oštro upozorenje Brisela - što je ponovo obnovilo spekulacije da će na jesen morati da zatraži evropsku finansijsku pomoć - nego i s pretnjom borbe za vođstvo unutar svoje stranke, koja bi mogla biti okončana padom vlade.
Mediji tvrde da su se Jankovoić, koji je osnivač Pozitivne Slovenije I Bratušekova, koja ga je na tom mestu nasledila, oštro posvađali na zajedničkoj večeri sa parlamentarnim poslanicima svoje stranke što je, kako se navodi, samo potvridlo nagađanja da odnos između Jankovića i njegova izabranice za premijerski položaj ne funkconiše.
Nakon što je na prošlim vanrednim parlamentarnim izborima ostvario pravo malo političko čudo, kada je u samoj završnici kampanje pobedio favorita bivšeg premijera Janeza Janšu, predvodeći stranku koja dva meseca ranije uopšte nije postojala, Janković se pre nekoliko meseci, nakon pada Janšine vlade, povukao s čela stranke, ali nevoljno.
On je, međuitm, nastavio da održava kontakte s ministrima iz svoje stranke, nastavio je da vodi kadrovsku politiku i da utiče na političke odluke vlade iz pozadine, tako da je samo bilo pitanje vremena kada će se takav odnos pretvoriti u otvoreni sukob, tvrde mediji.
Navodi se i da se Janković nikada nije pomirio sa svojom "detronizacijom" i da smatra da ona nije bila pravedna. Uveren je s toga da je politički kažnjen bez stvarne krivice, iako ga je, kao i Janšu, antikorupcijska komisija optužila za netransparentne poslove i favorizovanje članova svoje porodice.
Janković, međutim, tvrdi da se u tom izveštaju našao samo kao kolateralna šteta Janšine korupcije.
Ako je Janković možda na početku i bio čovek koji je učestvovao u svim ključnim kadrovskim i strateškim odlukama vlade Alenke Bratušek, čini se da u poslednje vreme to više nije bio slučaj.
Mediji međutim konstatuju da je jedno izvesno: ako se Janković na jesen, ipak, kandiduje za lidera Pozitivne, onda to neće učiniti Bratušekova, što će značiti i raspad vladajuće koalicije i pad vlade. Jankovićev povratak bi, tvrdi se, predstavljao i kršenje dogovora kojim je formirana aktuelna koalicija.
Čelnici stranaka koje učestvuju u vlasti, a pre svega Gregor Virant i Karl Erjavec pristali su, naime, na ulazak u novu vladu samo ako se Janković povuče s čelne pozicije u Pozitivnoj.
Zato bi, smatra se, njegov povratak značio i njihov odlazak, pa bi to bio I pad vlade, a još jedni vanredni parlamentarni izbori Sloveniju bi potpuno blokirali.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Sloboda Mićalović napadnuta na parkingu: Evo kako je poznata glumica završila u Urgentnom centru