• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Položaj Srba u regionu sve gori

Izvor Tanjug

U poslednjih pet godina položaj 1,85 miliona Srba u regionu, ne računajući Rumuniju i blago poboljšanje u Mađarskoj i Sloveniji, postaje sve gori.

Na to su upozorili danas predstavnici Naprednog kluba predstavljajući svoj peti godišnji izveštaj o političkim pravima srpskog naroda.

Predsednik Naprednog kluba Čedomir Antić konstatovao je na konferenciji za novinare da je pogoršanje prava Srba u regionu posledica nastojanja da se ukine Republika Srpska, činjenice da je Crna Gora pred bankrotom, da je u krizi ustavno konstituisanje Makedonije i da je Hrvatska ušla u EU.

"Uprkos tome što je RS uspela da se odbrani na mnogim poljima i što njeni građani pokazuju veliki stepen odgovornosti na izborima i glasaju za državotvorne stranke, očekujemo da će 2014. godina biti vrhunac pritisaka na RS", kazao je Antić.

Prema njegovim rečima, i sama Srbija neaktivnom politikom doprinosi pogoršanju položaja Srba u BiH, a to se posebno odnosi na srpska prava u Federaciji BiH koja su daleko ispod prava koja uživaju Bošnjaci i Hrvati u RS.

On je upozorio da je asimilacijom i ukidanjem prava Srba suštinski na gubitku svetska kultura i baština, i konsatovao da je trenutna situacija u Srbiji samo varljivi mir, nalik punskom miru koji je Rim nametnuo Kartagini.

Antić je najavio da će, s obzirom da su Srbi podstaknuti da se uključe u institucije Prištine, od sledeće godine u istraživanja Naprednog kluba biti uključeno i Kosovo-UNMIK.

U izveštaju Naprednog kluba konstatuje se da u Crnoj Gori nije rešeno pitanje statusa srpskog naroda, da su pojačani pritisci na Mitropoliju crnogorsko-primorsku, da nisu regulisana pitanja državljanstva, kao ni prosvetna i kulturna prava, pre svega upotreba srpskog jezika.

Nova Vlada Srbije je, kako se konstatuje, prekinula politiku podrške kulturi i prosveti koja je ranije vođena prema srpskom narodu u Crnoj Gori.

Kada je reč o Republici Srpskoj i BiH, u izveštaju se upozorava da su sve jači i učestaliji pritisci u pravcu ograničavanja autonomije srpskog entiteta, da je umanjen intenzitet odnosa između Srbije i RS, kao i da je pojačana kampanja protiv RS u delu medija u Srbiji.

U izveštaju se ocenjuje da je protekla godina bila nesumnjivo najteža za srpski narod u Hrvatskoj, gde nije napravljen pomak u pogledu povratka imovine, izbeglica i prognanika, ostvarivanja prava na penzije i prva na upotrebu maternjeg jezika.

Takođe, oslobađanje hrvatskih generala pred Haškim sudom, stalna diskriminacija Srba koja dolazi iz svih krugova javnosti i neadekvatna politika sadašnje Vlade Srbije doprineli su veoma lošim prilikama u kojima se nalazi srpski narod u Hrvatskoj.

Milan Dinić iz Naprednog kluba istakao je da se u Hrvatskoj institucionalizuje antisrpska politika i da je svakog meseca mogao da se zabeleži neki incident usmeren prema Srbima.

"U Hrvatskoj postoji jasna tendencija da Srbi prihvate ono što se desilo nad njima i 'Oluju' prihvate kao pobednički događaj, a Hrvatska je u onome što naziva samoodbranom zapravo počinila genocid", rekao je Dinić.

U izveštaju se konstatuje da je i u Makedoniji nastavljen progon pravoslavne Ohridske arhiepiskopije, na šta država Srbija ne reaguje, da u Albaniji postoji kontinuitet u nepoštovanju prava oko 30.000 Srba, koji nemaju status nacionalne manjine, čak ni pravo na nealbanizovana imena.

U Sloveniji se, kako se navodi u izveštaju, nastavlja proces asimilacije Srba, koji još nemaju status nacionalne manjine, u Mađarskoj se, iako je to jedina država regiona gde je zabeležen porast broja Srba između dva popisa, merama nove vlade položaj nacionalnih manjina pogoršava, a najveći probem je asimilacija, odnosno nemogućnost da se očuva kulturni i nacionalni identitet.

Rumunija je, kako je procenio Napredni klub, jedini svetao primer u regionu, jer u toj državi Srbi uživaju institucionalnu zaštitu, integrisani su u političke strukture i imaju aktivan kulturni život.

Izveštaj Naprednog kluba je, inače, kako ističu autori, napravljen na osnovu javno dostupnih izveštaja i dokumenata i bez finansijske i logističke pomoći Vlade Srbije ili bilo koje druge vlade.

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

neko

polozaj Srba u Srbiji je sve gori i gori!

Zoran.R

Ama ljudi sacekajte i strpite se malo.Da se ovi nasi jos koji put izvinu,pa ce da nam polozaj bude bolji,a i da nas jos malo skrate.Evo dovescemo i strance za ministre.A ustav? Nemojmo biti sitnicavi

Dejan BL

За Републику Српску се не брините нико нас неће укинути ми ћемо се одвојити од ове вјештачке творевине БИХ кад тад.Наши очеви су своје животе уградили у њен темељ и нема те силе која ће нас интегрисати у БИХ,у РС живи преко 90% Срба тако да могу само да покушавају да нас укину а ми сад треба да се окренемо економском развоју и ојачамо на том пољу да боље живимо тек онда нам неће моћи ништа.

special image