Direktor Dokumentaciono-informacionog centra Veritas Savo Štrbac svoju tvrdnju potkrepljuje navodima da je do juna podnesen 5.851 zahtev za stambeno zbrinjavanje, administrativno je rešen 3.821, od čega pozitivno samo 1.494 zahteva.

Iako je velika većina Srba podnela zahtev za otkup, Štrbac kaže da su do sada, prema nezvaničnim informacijama, potpisana svega dva ugovora, koja dozvoljavaju otkup stana.

"Mislim da ova Vlada, ne potpisujući ugovore, namerno bojkotuju to što je HDZ za vreme svoje vladavine u koaliciji sa SDSS, dozvolio otkup. Ne vidim nikakvu drugu poruku", rekao je Štrbac.

On upozorava da poslednja proizvoljna tumačenja zvaničnika u Srbiji na račun programa stambenog zbrinjavanja, kojem 31. avgusta ističe rok, kriju zamke za one koji smatraju da će stanove, kada ih otkupe, moći odmah da prodaju i raspolažu tim novcem i izvan teritorije Hrvatske.

Štrbac podseća da se prilikom podnošenja zahteva za stambeno zbrinjavanje potpisuje izjava u kojoj se podnosilac obavezuje da će se vratiti da živi u Hrvatsku pod krivičnom i materijalnom odgovornošću, a to se prenosi i u ugovor.

On objašnjava da su hrvatski organi propisali pravila prema kojima će se stan dobiti pod rigoroznim uslovima i da ga je moguće otkupiti, ali da nigde u propisima ne piše da li se novac može izneti iz zemlje.

"Ja kao pravnik smatram da je tu zamka za one koji bi eventualno otkupljeni stan prodali i vratili se u Srbiju sa novcem, jer su prekršili osnovnu odredbu iz ugovora da će se vratiti u Hrvatsku i živeti. Ne potpisuju se bez razloga izjave o krivično materijalnoj odgovornosti", rekao je Štrbac.

Nejasnoće u propisima, smatra Štrbac, mogle bi i da se protumače da je onaj ko proda stan "onog momenta kad se vrati u Srbiju, potpisao sebi presudu i krivičnu i građansku da će izgubiti i da će biti kažnjen za prevaru države, jer mu je država dala jeftinije stan da bi se vratio živjeti, a on je to izigrao".

Štrbac navodi da se, ohrabreni tumačenjima koje zvaničnici u Srbiji poslednjih dana iznose putem medija, Veritasu ovih dana javlja veliki broj ljudi, kojima je nejasno koji su zapravo uslovi.

"Ja sam za to da se ljudima kaže: takvo vam je stanje, a da li će se nešto menjati u budućnosti to niko ne zna", zaključio je Štrbac.