• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sanader odbacio postojanje novih optužnica

Haški tribunal obelodanio je imena još sedmorice hrvatskih zvaničnika koji su bili članovi udruženog zločinačkog poduvata proterivanja Srba iz Hrvatske.

Haški tribunal obelodanio je imena još sedmorice hrvatskih zvaničnika koji su bili članovi udruženog zločinačkog poduvata proterivanja Srba iz Hrvatske, objavio je HTV. Hrvatski premijer Ivo Sanader, medjutim, tvrdi da nema novih optuženih niti novih imena koja bi se mogla naći pod haškom istragom u Hrvatskoj.

Prema navodima HTV, haški sud za zločine tereti bivše hrvatske ministre Juru Radića i Ivana Jarnjaka, šefa tajne službe Markicu Rebića i generale Matu Laušića, Miljenka Crnjca, Rahima Ademija i Mirka Norca.

Prema informacijama koje je u ponedeljak uveče, 28. maja, u centralnoj informativnoj emisiji "Dnevnik" objavila Hrvatska televizija (HTV), svi spomenuti funkcioneri stavljeni su na tajni popis suda u Hagu zajedno sa već optuženim hrvatskim generalima Antom Gotovinom, Ivanom Čermakom i Mladenom Markačem, koji u haškom pritvoru čekaju početak sudjenja za genocid nad Srbima tokom vojne akcije "Oluja" 1995. godine.

HTV je objavio da su sedmorica funkcionera "članovi udruženog zločinačkog poduhvata" sa tajnog popisa koji je haško Tužilaštvo priložilo novom predlogu optužnice protiv Gotovine, Čermaka i Markača za zločine tokom i posle "Oluje", ali nije poznato zbog čega je Tužilaštvo ocenilo da taj popis treba da bude tajan.

Dosadašnja praksa Haškog suda bila je da se zaštiti identitet odredjenih svedoka, uglavnom žrtava, koji bi zbog svedočenja o zločinima mogli biti izloženi pritisku, ili svedoka insajdera.

HTV je, medjutim, podsetio da Haški sud više ne može da objavljuje nove optužnice, niti može da naredi Hrvatskoj da sudi osobama s tog popisa, kao i da objavljivanje tajnih dokumenata Sud može kazniti zatvorom ili novčanom kaznom.

Osim trojice optuženih generala Gotovine, Markača i Čermaka, do sada je bilo poznato da Tužilaštvo smatra da su članovi zločinačkog poduhvata bila četvorica danas već pokojnih osoba - bivši hrvatski predsednik Franjo Tudjman, ministar obrane Gojko Šušak i dva zapovednika Glavnog štaba Hrvatske vojske - Janko Bobetko i Zvonimir Červenko.

Prema optužnici, cilj udruženog zločinačkog poduhvata bio je trajno uklanjanje srpskog stanovništva s oslobodjenih područja silom, zastrašivanjem, prisilnim raseljavanjem, oduzimanjem ili razaranjem imovine.

Kako je podsetio HTV, haško Tužilaštvo ne optužuje Gotovinu i drugu dvojicu generala da su unapred isplanirali ubistva nakon "Oluje" radi proterivanja Srba, ali će im se suditi i za to jer se "moglo predvideti" da su ubistva i maltretiranja civila moguća posledica sprovodjenja takvog poduhvata.

Još od prve optužnice protiv Ante Gotovine iz 2001, kao deo plana o proterivanju Srba Tužilaštvo je istaklo hrvatsku demografsku politiku posle "Oluje", oduzimanje srpskih kuća i naseljavanje Hrvata, kako bi se sprečio povratak Srba.

HTV je zbog toga ocenio da je, vrlo verovatno, upravo zbog toga bivši potpredsednik Vlade i ministar obnove Jure Radić, koji je bio zadužen za obnovu i povratak, uvršten na tajni popis.

Za sva dela nabrojana u optužnici, u Hagu će ipak odgovarati samo generali Gotovina, Čermak i Markač. Svi ostali navode se kao odgovorni za proterivanje srpskog stanovništva za vreme i posle "Oluje".

Civilnu policiju haško Tužilaštvo u optužnici je svrstalo pod pojam "Hrvatske snage", zajedno s pripadnicima Hrvatske vojske, specijalne i vojne policije i pripadnicima tajnih službi, koji su zajedno izvršili konkretne zločine, ubistva, pljačke i razaranja kuća, za šta se terete trojica generala.

Svedoci, a ne optuženi

Hrvatski premijer Ivo Sanader je tim povodom održao vanrednu konferenciju za novinare i naveo da nema novih optuženih, niti novih imena koja bi se mogla naći pod haškom istragom u Hrvatskoj.

Hrvatski premijer je podsetio da prema rezoluciji Saveta bezbednosti UN-a, Haški sud od 31. decembra 2004. godine više ne podiže nove istrage i optužnice, kao i da navedenih sedam hrvatskih funkcionera nije spomenuto u optužnici protiv trojice ranije optuženih hrvatskih generala, niti je to, kako je rekao, aneks optužnice.

Sanader je rekao da je moguće da navedene osobe, čija se imena spominju, mogu biti pozvane kao svedoci u sklopu postupka pred Haškim sudom, jer su i odbrane hrvatskih generala nešto slično već najavljivale, a dodao je i da taj dokument hrvatska vlada još nije službeno primila.

On je takodje rekao da njega lično jako zanima zbog čega je Haški sud baš sada odlučio da izadje sa sedam novih imena, i to u sklopu optužnice protiv Markača, Čermaka i Gotovine koja postoji već godinama, na čiji zahtev je to pokrenuto i šta je u pozadini celog slučaja.

Premijer je ponovno odbacio kvalifikaciju Haškog suda o "planiranom zločinačkom poduhvatu" Oluje, koja je, kako je rekao, neprihvatljiva za hrvatsku vladu.

Portparol tužilaštva Olga Kavran je potvrdila da Haški sud od kraja 2004. godine ne izdaje nove optužnice, što drugim rečima znači da protiv spomenutih sedam osoba, čija se imena nalaze na tajnom dokumentu, neće biti podignute haške optužnice.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image