Dodik je, kako su preneli banjalučki mediji, upitao da li će i kada tužilac po službenoj dužnosti doći u kabinet predsednika RS i proveriti da li su Elez i Ždrale pomilovani u skladu sa zakonom i zašto je to urađeno s obzirom na posledice koje su nastale.

Dodik je podsetio da je Eleza pomilovao Dragan Čavić dok je bio predsednik RS, a Ždrala Mirko Šarović, takođe bivši predsednik RS.

Elez i Ždrale nakon pomilovanja stvorili su jedne od najorganizovanijih kriminalnih grupa koje su odgovorne za desetine ubistava u RS.

Potpredsednik Srpske demokratske stranke u RS Ognjen Tadić, međutim, smatra da su netačne kvalifikacije koje je Dodik rekao na račun SDS-a i opozicije, da su bivši predsednici Srpske Čavić i Šarović pomilovali Darka Eleza i Đorđa Ždralea.

Tadić je novnarima u Banjaluci rekao da SDS ne želi da naruši Platformu između SNSD-a i SDS-a jer je Srpska profitirala zbog njihovog zajedničkog delovanja u zajedničkim institucijama BiH.

"Da li je moguće da ljudi koji su pomilovali takve kriminalce imaju pravo i reference da govore o bilo čemu i da se pozivaju na poštenje", zapitao je Dodik.

Nakon afere u slučaju aktuelnog predsednika Federacije BiH Zzivka Budimira zbog pomilovanja jednog broja kriminalaca, banjalučki mediji su podsetili da je Čavić odluku o pomilovanju Eleza doneo u vreme dok je bio predednik Srpske, 9. januara 2005. Godine koji je tada bi osuđen za ubistvo Gorana Govedarice u Istočnom Sarajevu.

Banjalučki "Glas Srpske" tada je objavio da je Okružni sud u Istočnom Sarajevu o molbi Eleza za pomilovanje odbio da da bilo kakvo mišljenje, dok je tadašnji ministar pravde Saud Filipović predložio da mu se ostatak kazne preformuliše na uslovnu.

Advokat je tražio pomilovanja jer je Elez, kako je naveo, mlad čovek, ima dvoje dece, roditelji su mu siromašni i u postupku su mu učinjene nepravde.

Čavić je na pitanja "Glasa Srpske" u vezi sa ovim pomilovanjima odgovorio pismeno.

"Odluku o pomilovanju Eleza doneo sam po automatizmu, kao i u svim slučajevima kada su mišljenja suda i komisije Ministarstva pravde o pomilovanju bile istovetne. Na osnovu tih radnji, kao predsednik RS, doneo sam navedenu odluku", napisao je tada Čavić.

Čavić je za vreme svog četvorogodišnjeg mandata pomilovao 220 osoba, a poslednji je potpisao samo deset dana posle izbora 2006. godine, kad se već znalo da funkciju treba da preda Milanu Jeliću.

Elez se sada nalazi u zatvoru u Srbiji nakon što je prošle godine u Beogradu pravosnažno osuđen na devet godina zatvora kao organizator kriminalne grupe koja je 2009. na tertoriji Srbije i BiH trgovala drogom, vršila iznude i učinila druga krivična dela.

Šarović je, kako tvrde mediji, bio najmilosrdniji predsednik Srpske jer je za vreme svog mandata pomilovao 240 osuđenika.

On je, naime, 53 osuđenika oslobodio izdržavanja kazne za ubistvo, među kojima je bio I Djorđe Žrale, koji je pred Sudom BiH osuđen na 20 godina zatvora za ubistvo Ljubiše Savića Mauzera.