• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Đeneral Janković" prazan posle blokade Makedonije

Izvor Tanjug

Granični prelaz Đeneral Janković danas je prazan, nakon što su vlasti u Prištini zatvorile granicu za makedonske proizvode i transportere koji prevoze stranu robu.

Embargo je stupio na snagu sinoć tačno u ponoć, a na makedonskoj strani granice nema  kilometarskih kolona kamiona prema Kosovu.

Priština je pre nedelju dana, bez ikakve najave, rešila da spusti rampu za uvoz desetak makedonskih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda, vina, alkohola i cigarete.

Skoplje je odgovorilo naplatom taksi za ulazak građana Kosova u Makedoniju: dva evra po čoveku, pet evra po automobilu i 10 evra za autobuse i transportere.

Generalni sekretar Asocijacije transportnih kompanija "Makamtrans" Biljana Muratovska ocenila je da je blokada "strašna".

Blokada samo par makedonskih proizvoda u petak značila bi posledice samo po manji broj kompanija iz Makedonije, ali ova celokupna blokada predstavlja opasnost za svakog transportera, zato što makedonski kamioni na Kosovo prevoze robu iz cele Evrope, upozorila je Muratovska.

"Veliki broj tih kamiona već je na putu prema granici, što znači da će zastoj biti veliki", rekla je Muratovska, koja apeluje da se spor reši što pre.

Ono što je nejasno u celoj situaciji jeste činjenica da se Kosovo odlučilo na embargo prema Makedoniji tačno u trenutku kada je Makedonija podigla rampu i ukinula meru uslovljenog uvoza pšenice za sve zemlje CEFTE, od kojih je Srbija imala najveće posledice.

Makedonski premijer Nikola Gruevski je pre tri dana istakao da pokušava da reši situaciju.

"Tražimo rešenja, ako ga nema, otvorene su sve opcije", kazao je Gruevski.

Mediji u Makedoniji navode da je Gruevski telefonski razgovarao sa kosovskim premijerom Hašimom Tačijem u pokušaju da ne dođe do celokupne trgovske blokade.

Kosovska ministarka trgovine Mimoza Kusari Ljilja je za albansku televizju Alsat izjavila da se Kosovo neće spustiti na nivo da ograniči slobodu kretanja građana uvođenjem takse za ulaz za makedonske državljane.

"Naše recipročne mere odnose se na kompanije i trgovinu. Ne možemo da se spustimo na nivo da uvodimo takse za građane, već ćemo susednoj zemlji pokazati da će osetiti direktne gubitke za ekonomiju ako produži na ovakav nacin da tretira građane Kosova", rekla je Kusari Ljilja za albansku televiziju.

Tim povodom oglasio se i zvanični Brisel - portparol Evropske Komisije Piter Stano izjavio je da Brisel očekuje da se obe strane drže obaveze iz ugovora CEFTA.

"Mi očekujemo da se razjasni situacija sa prijavljenim merama i očekujemo da će sve strane da poštuju svoje obaveze iz CEFTA", istakao je Stano, koji nije hteo da ulazi u detalje da li će EU direktno da se umeša u pokušaju da se ovaj spor reši.

Slično kao i Brisel, oglasio se Vladimir Gligorov iz bečkog Instituta za ekonomske studije, koji je rekao da ovo ne bi trebalo da se dešava zato sto postoji CEFTA, koja je ugovor o slobodnoj trgovini, a eventualne sporove trebalo bi rešavati u tim okvirima, jer sporazum je regionalan.

"Ovako samo moze da eskalira, kao što već jeste i na kraju opet će se rešavati u okviru CEFTA", rekao je Gligorov.

Makedonska vlada je razmisljala da Prištini ponudi da se 15. septembra  ukine zabrana uvoza kosovskog brašna i takse koje su od juče počele da se naplaćuju građanima i vozilima iz Kosova, a da Kosovo zauzvrat ukine aktuelnu zabranu uvoza proizvoda iz Makedonije.

Statistika pokazuje da Makedonija belezi suficit u trgoviskoj razmeni sa Kosovom. Ukupna razmena u 2012. godini je iznosila 421 milion evra, od kojih 392 miliona otpadaju na izvoz. Najviše se izvozi nafta, cement, čelik i gvožđe, lekovi i cigarete.

Uvoz brašna sa Kosova iznosi jedva dva odsto od ukupnog uvoza brašna u Makedoniju, dok uvoz iz Srbije iznosi celih 90 odsto.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image