U Zakonu o trošarinama uveden je institut "malog proizvođača jakog alkoholnog pića", a to je "svaki građanin vlasnik ili korisnik poljoprivrednog zemljišta te tvari za proizvodnju jakog alkoholnog pića koji proizvodi za vlastite potrebe, i to u količini koja ne prelazi 20 litara čistog alkohola po domačćinstvu godišnje", piše "Slobodna Dalmacija".

Zakonodavac je propisao da "mali proizvođač jakog alkoholnog pića" mora prijaviti delatnost i registrovati se u registar trošarinskih (akciznih) obveznika, i to najmanje osam dana pre početka proizvodnje, što treba učiniti u trošarinskom odeljenju najbliže carinske ispostave.

"Mali proizvođač..." u prijavi mora navesti mesto gde će alkohol proizvoditi, te proizvodi li u vlastitom ili unajmljenom kotlu.

Također, mora obračunavati i plaćati trošarinu, te najkasnije do 20. januara sledeće godine mora za prethodnu godinu podneti izvešće carinskoj ispostavi u kojoj se registrvao o ukupno proizvedenoj količini jakog alkoholnog pića za vlastite potrebe, zapremnini kotla i obračunatoj trošarini.

Zakonodavac je velikodušno propisao da se na proizvedenih 20 litara čistog alkohola po kućanstvu neće plaćati trošarina. Prevedeno na jezik puka, trošarina se neće plaćati na proizvedenih 50 litara rakije lozovače od 40 posto alkohola.

Treba napomenuti, skreće pažnju "Slodoban dalmacija", da zakonodavac ne razlikuje domaćinstva sa jednim ili, na primer, 10 članova. Na svaku sledeću litru čistoga alkohola mora se platiti trošarina od 53 kune (oko 7,5 evra). Trošarina se plaća i za kotao, i to za onaj zapremnine od 40 do 100 litara 100 kuna (oko 14 evra) godišnje, a za onaj zapremnine preko 100 litara 200 kuna godišnje.

Ako bi se zakonodavac i proizvođači držali svih hrvatskih propisa koji regulišu destiliranje vinskog dropa, od "malih proizvođača jakog alkoholnog pića" ove godine lozovaču ne bi ispekao nitko ili bi to, u najboljem slučaju, učinili tek retki pojedinci.

Jer, još je 2005. godine donesen Pravilnik o upisu destilatera, kojim je i tada regulisano da vlasnici moraju prijaviti kotlove za pečenje rakije carini, propisano je da moraju imati završen kurs za destilatera te im je propisana obveza da moraju prijaviti objekt u kojemu rade.

Tko to od "malih proizvođača jakog alkoholnog pića" ima završen tečaj za destilatera? Kako će vlasnik ili korisnik kotla "prijaviti objekt" u kojemu radi, ako se zna da je neretka praksa pečenja rakije ispod vedrog neba?

Makar se iz svega daje zaključiti da "financi" nisu pripremili kontrolu proizvodnje rakije lozovače kod "malih proizvođača jakog alkoholnog pića" kako su to učinili za fiskalizaciju, ne treba se oglušiti o njihove zahteve.

Tko od malih proizvođača jakog alkoholnog pića nije spreman ispuniti sve obveze koje je propisao zakonodavac, a ne bi želio rizikovati plaćanje drakonskih kazni koje bi mogle biti desetinu puta veće od vrednosti eventualno ispečene lozovače, bit će mu najbolje da zaboravi na vesele naprave i destilat koji iz njih izlazi, savetuju splitske novine.