List, međutim, navodi da juče niko od nadležnih nije mogao da kaže koliko bi tačno domaćinstava, odnosno stanovnika moglo da ostane nepopisano.
Redakciji tog lista se juče javio veći broj stanovnika iz Republike Srpske, koji su se požalili da popisivači još nisu stigli do njihovih vrata, zabrinuti kako će i da li će uopšte biti popisani.
"Niko niti je dolazio, niti je ostavio ikakvo obaveštenje. Čekam već danima kada će mi popisivači pokucati na vrata, ali ništa. Plašim se da me na kraju neće ni popisati, a to nikako ne bih želela", rekla je "Glasu" Banjalučanka koja se predstavila kao Slavka.
Direktorka Republičkog zavoda za statistiku Radmila Čičković izjavila je da je situacija različita po popisnim krugovima i da nema precizne podatke o tome da li postoji mogućnost da neki stanovnici ostanu nepopisani.
"Ne možemo sada govoriti o tome. Centralni popisni biro zaključio je da popisne komisije dostave informacije o tome kakvo je stanje na terenu, ali prema podacima koji stižu, popisne komisije završavaju svoj posao", navela je ona u izjavi za taj list.
U statističkim agencijama, kako se navodi, uveravaju da će popisivači stići na svaka vrata, ali ne mogu da garantuju da će svi stanovnici biti popisani, a rok za popis ističe danas.
Popis je počeo 1. oktobra, a prvi preleminarni rezultati biće saopšteni za 90 dana.
Adembegovićeva je najavila da će popisni materijal iz lokalnih popisnih komisija iduće sedmice biti distribuiran u Centar za skladištenje, a priprema prostorija je već u završnoj fazi.
"Za rad u Centru za skladištenje potrebno je oko 300 ljudi, konkurs za prijem je raspisan, prijave smo dobili, ali nemam detaljniju informaciju o tome", navela je ona.
Ona je potvrdila da je popis ponovljen u pet popisnih krugova u Srebrenici, te da će i tamo sav proces do večeras u 21 sat biti završen.
Adembegović, kako je javila agencija Fena, nije želela da komentarise navode medija o različitim neregularnostima u vezi s popisom, navodeći da Agencija niti Centralni popisni biro nisu dobili nijedan zvanični dopis o bilo kakvim nepravilnostima.
Ona je naglasila da će popisivači protiv kojih je podnesena krivična prijava biti procesuirani u skladu sa Zakonom o prekršajima.
Centralni popisni biro će zvanični izveštaj o milion praznih popisnih listića, koji su se pojavili na području BiH, dobiti po završetku popisa, kada će i zauzeti zvanični stav o tom pitanju.
Za sada planirani budžet od 46 miliona KM za sve aktivnosti i faze popisa nije dolazio u pitanje, javila je Fena.
A, šta o popisu misle Hrvati i Bošnjaci u Republici Srpskoj, a šta Srbi u Federaciji BiH, anketu je napravio nemački radio "Dojče vele".
Dragan Juričević je osam godina bio izbeglica u Nemačkoj. U Kotor Varoš vratio se 2000. U tom mestu nekada je živelo oko 11.000 Hrvata.
"Danas ih je svega nekoliko stotina, no stvarno stanje moguće je utvrditi tek nakon popisa stanovništva", kaže Juričević.
Prvim popisom stanovništva u samostalnoj BiH Juričević je tek delimično zadovoljan. Zadovoljan je, kaže, radom popisivača, delimično Zakonom o popisu, ali ne i povratkom stanovništva
Bošnjakinja iz Kotor Varoši Velida Dizdar zadovoljna je načinom na koji je popisana njena porodica.
Ona smatra da su popisivači profesionalni i dobro obučeni.
"Svidelo mi se to što nas je popisivačica u potpunosti upoznala sa materijom, što mi je pročitala sve opcije odgovora koje mogu dati. Bila je vrlo korektna i nije žurila", rekla je Velida.
Angažmanom popisivača zadovoljan je i Radomir Mičić, Srbin iz Ilijaša.
"Popisivači su profesionalno obavili svoj posao. Nije bilo nikakvih neprimerenih sugestija, posebno ne oko pitanja koja tretiraju nacionalnost, veroispovest, maternji jezik ili državljanstvo", kaže Mičić.
Jovo Janjić kaže da je među prvim Srbima koji su popisani u sarajevskoj opštini Ilidža.
"Suprugu i mene popisala je jedna lepa, učtiva devojka Milica. Bila je vrlo pažljiva i sve je proteklo u najboljem redu", rekao je Janjić.
Janjić nije, međutim, u potpunosti zadovoljan načinom na koji su koncipirana pojedina pitanja u popisnici jer su, kako kaže, neka bila zbunjujuća.
Agencija Hina javila je da je više sveštenika i hrvatskih izbegličkih udruženja upozorilo da tokom popista nije bilo moguće popisati Hrvate čije su porodične kuće srušene tokom rata na području Republike Srpske.
Zvezdina proslava jesenje titule sa stilom: Nova goleada na Marakani!
Ameri hoće Stojakovića da bi nas pobedili: Srbija i Grčka u strahu, SAD hoće da otme Andreja!
Određene sudije za večiti derbi: Srbin i Hrvati sude Crvena zvezda - Partizan!
Završen protest studenata u Beogradu: Saobraćaj bio blokiran u centralnim gradskim ulicama
Tri noćenja na Zlatiboru 460.000 dinara! Turisti šokirani cenama za Novu godinu, od cifre će vam se zavrteti