Kako prenose današnji podgorički mediji, Dodik je predložio da RS snabdeva KAP strujom po ceni od 36 evra za megavat-sat, uz potpisivanje ugovora na pet godina.

KAP trenutno struju plaća 42 evra po megavat-satu.

Dodik je, kako se navodi, o toj ponudi razgovarao sa predstavnicima Vlade Crne Gore i mogućim investitorom u KAP-u, nemačkom kompanijom HGL.

Trenutna cena aluminijuma na berzi je 1.820 dolara za tonu, ali se očekuje da naredne godine ona premaši 2.000 dolara. Kada bi KAP proizvodio više od 100.000 tona, proizvodnja sa ponuđenom cenom struje bila bi veoma isplativa.

Privredni sud Crne Gore proglasio je 9. oktobra bankrot KAP-a, čime je nastavljena agonija te nekada najveće crnogorske fabrike.

"Bankrot, odnosno sprovođenje klasičnog stečaja, znači da će se imovina KAP-a prodavati u celini ili će se obaviti prodaja fabrike kao pravnog lica. To je novi institut u zakonu koji omogućava da se dužnik proda kao pravno lice. U tom slučaju, stečajni postupak se obustavlja", kazao je ranije predsednik Privrednog suda Dragan Rakočević.

Ukupna potraživanja poverilaca KAP-a, prema rečima Rakočevića, iznose gotovo 460 miliona evra, od čege je nesporno 360 miliona.

Za preuzimanje proizvodnje KAP-a bez nasleđenih dugova interesuju se investitori iz Indije, Nemačke, Poljske, Turske, kao i iz Hrvatske, ali za sada nema konkretnih ponuda prihvatljivih za Vladu Crne Gore.

Razlog za prodaju imovine kroz bankrot su, osim visokih dugova, i nepovoljni trendovi na tržištu aluminijuma, zbog čega nije moguća ni podrška bilo koje komercijalne banke.
Knjigovodstvena vrednost KAP-a nešto je veća od 180 miliona evra.

Najvećih pet poverilaca KAP-a su Ministarstvo finansija Crne Gore, koje potražuje 148,1 milion evra, ruska kompanija CEAC sa oko 50 miliona, crnogorska Elektroprivreda sa 44,9 miliona, En plus grupa sa 43,4 miliona i ruska VTB banka sa 25,8 miliona evra.