• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tribunal najviše predmeta ustupio BiH

Haški tribunal optužio je ukupno 161 osobu zbog "teškog kršenja medjunarodnog prava počinjenog na prostoru bivše Jugoslavije", a do sada je nacionalnim sudovima ustupljeno devet predmeta, kojima je obuhvaćeno 15 optuženih.

Haški tribunal optužio je ukupno 161 osobu zbog "teškog kršenja medjunarodnog prava počinjenog na prostoru bivše Jugoslavije", a do sada je nacionalnim sudovima ustupljeno devet predmeta, kojima je obuhvaćeno 15 optuženih.

Prema podacima Tribunala, Bosni i Hercegovini ustupljeno je sedam predmeta kojim je obuhvaćeno 12 optuženih, a Srbiji i Hrvatskoj po jedan predmet.

U BiH je prvo prebačen slučaj Radovana Stankovića, optuženog za zločine protiv čovečnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja na području opštine Foča. Tribunal je u maju 2005. doneo odluku o prosledjivanju predmeta, a Stanković je 29. septembra prebačen u Sarajevo.

Stanković je u novembru 2006. godine osudjen na 16 godina zatvora, a Apelaciono veće je u aprilu 2007. kaznu povećalo na 20 godina.

U novembru 2005. godine potvrdjena je odluka o prosledjivanju predmeta Srbina iz Bosne Gojka Jankovića vlastima BiH. Janković, optužen za silovanja i mučenja bošnjačkih žena u Foči, prebačen je u Sarajevo sledećeg meseca i kasnije osdjen na 34 godine zatvora.

Tribunal je u julu 2006. potvrdio odluku o prebacivanju predmeta Paška Ljubičića vlastima BiH, a u septembru predmeta Save Todovića i Mitra Raševića.

U aprilu 2007. godine doneta je odluka i o prebacivanju u BiH predmeta Sredoja i Milana Lukića, a u toku je žalbeni postupak jer Milan Lukić tvrdi da u BiH ne bi imao pravično sudjenje i da ga "živog neće odvesti" u BiH, ako Haški sud odluči da ga izruči.

U toku je i proces ustupanja BiH predmeta optuženog Milorada Trbića, koji je pre dva dana prebačen u Sarajevo, gde će biti procesuiran.

Predmet koji obuhvata Željka Mejakića, Momčila Grubana, Dušana Kneževića i Dušana Fuštara prebačen je u aprilu 2006. godine, a optuženi su sledećeg meseca predati vlastima BiH.

U Srbiji je do sada je prebačen samo predmet Vladimira Kovačevića, optuženog za razaranje Dubrovnika, o čemu je konačna odluka doneta je 28. marta ove godine.

Tanjugu je rečeno u srpskom tužilaštvu da je to prvi predmet koji je pod optužnicom, a koji je ustupljen našem pravosudju.

Haški tribunal je inače 2003. i 2005. godine ustupio dva istražna predmeta srpskom tužilaštvu za ratne zločine.

Prvo je ustupljen istražni predmet za zločine na poljoprivrednom dobru "Ovčara" kod Vukovara 1992. godine, kada je ubijeno oko 200 hrvatskih zarobljenika. Srpsko tužilaštvo za ratne zločine je podiglo optužnicu protiv 17 osoba koje se terete za taj zločin i sudjenje je u toku u Veću Okružnog suda u Beogradu za ratne zločine.

Haško tužilaštvo je 2005. godine ustupilo srpskom tužilaštvu za ratne zločine istražni predmet za zločine počinjene na teritoriji Zvornika u Bosni i Hercegovini 1992. godine.

Srpsko tužilaštvo za ratne zločine podiglo je optužnicu protiv šest osoba koje se terete za te zločine i sudjenje je u toku u Veću Okružnog suda u Beogradu za ratne zločine.

Haški sud je do sada hrvatskom pravosudju ustupio predmet hrvatskih generala Mirka Norca i Rahima Ademija koje optužnica tereti za ratne zločine nad srpskim civilima u Medačakom džepu kod Gospića, septembra 1993godine.

Uz Ademija i Norca, bio je optužen i tadašnji načelnik hrvatskog generalštaba Janko Bobetko, koji je umro a da mu optužnica nije uručena.

Sudjenje je zbog izlazne strategije haškog suda delegirano hrvatskom sudstvu 2005. godine, a za mesto održavanja odabran je zagrebački županijski sud.

General Ademi, koji je bio komandant armijskog područja u Gospiću, na slobodi čeka početak sudjenja koje je zakazano za 18. jun.

Norac početak procesa čeka u zatvoru Lipovica, gde izdržava drugu polovinu kazne od 12 godina zatvora, koliko je dobio za planiranje, sprovodjenje i učešće u likvidacijama više desetina srpskih civila na gospićkom području u jesen 1991. godine.

Iz Haga je hrvatskom državnom tužilaštvu stigla i obimna istražna dokumentacija vezana za zločine koje je počinila policijska jedinica Tomislava Merčepa,

Zločini su činjeni počev od Vukovara, gde su Merčep i njegovi ljudi odgovorni za likvidacije tridesetak ljudi, preko Zagreba gde su formirali logor i nakon mučenja i pljačke žrtve, Srbe iz Zagreba otpremali u Pakračku poljanu gde su ih likvidirali, pa do ubistava u rejonu Gospića.

Hrvatski sudovi bi trebalo da sude i sedmorici civilnih i vojnih zvaničnika koji su navedeni u dodatku liste učesnika zločinačkog poduhvata iseljavanja Srba iz Krajine, za vreme i posle "Oluje", za štasudjenje u Tribunalu čekaju generali Ante Gotovina, Mladen Markač i Ivan Čermak.

U tom dodatku su i četvoro preminulih - tadašnji predsednik Franjo Tudjman, ministar odbrane Gojko Šušak i načelnici generalštaba generali Zvonimir Červenko i Janko Bobetko.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image