• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Veštak: Granate na Sarajevo ispalila VRS

Izvor Beta

Granate koje su 1993-95 u Sarajevu ubile i ranile mnoge civile, ispalila je Vojska Republike Srpske, rekao je veštak optužbe za minobacačke Ričard Higs na suđenju Ratku Mladiću pred Tribunalom u Hagu.

Britanski oficir Higs je o tome sačinio izveštaj pošto je pregledao sve nalaze istraga Unprofor-a i sarajevske policije o eksplozijama u Sarajevu. U izveštaju veštak je praktično potvrdio ono što je bilo utvrđeno tim istragama.

Optužnica Mladića (70), koji je bio ratni komandant VRS, tereti za terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada, 1992-95. godine.

Higs je u izveštaju naveo da u rezultatu istrage dve eksplozije na pijaci Markale, neposredno posle eksplozija, nije uočio nikakve nepravilnosti koje bi ugrozile zaključak da su granate ispaljene sa položaja VRS.

Po optužnici, jedna minobacačke granate ubila je 5. februara 1994. na Markalama 66 osoba, a ranila više od 140. U drugoj eksploziji ispred Markala 28. avgusta 1995. poginule su 43 osobe, a ranjeno je
više od 75.

Higs je isti zaključak doneo za još nekoliko minobacačkih napada navedenih u optužnici.

Veštak je podvukao da je napad u naselju Alipašino Polje u kojem je 22. januara 1994. poginuo šestoro dece, a ranjeno pet ljudi, bio izveden tako da "nanese što više žrtava".

Taj zaključak je obrazložio činjenicom da su dve granate bile ispaljene na ulicu ispred zgrada, s malim vremenskim razmakom i na maloj udaljenosti jedna od druge. Po Higsu, to je učinjeno da bi se
drugim projektilom pogodili ljudi koji su se okupili da vide posledice prve eksplozije.

Tri granate koje su u naselju Dobrinja 4. februara 1994. odnele osam žrtava, a ranile 18 građana, pale su u krugu od 40 metara, na osnovu čega se može zaključiti da su mogle biti ispaljene iz istog minobacača, izjavio je veštak optužbe. Kao cilj ispaljivanja pojedinačnih granata na Sarajevo, Higs je naveo "uznemiravanje" stanovništva i sprečavanje kretanja ljudi, budući da bi za uništavanje objekata ili vojnih ciljeva bilo potrebno ispaliti mnogo više projektila.

Mladićev branilac Branko Lukić osporavao je na početku unakrsnog ispitivanja ispravnost nalaza više istraga o uglu pod kojim je granata pala na ulicu ispred Markala 28. avgusta 1995.

Advokat Lukić tvrdio, a veštak tužilaštva negirao da je Higs namerno uzeo pogrešne podatke da bi odredio ugao pada granate koji je tužilaštvo odredilo u optužnici.

General Mladić dobrovoljno se odrekao prava da prisustvuje današnjem unakrsnom ispitivanju, a njegov advokat je najavio da on ni sutra neće biti u sudnici.

Bivši komandant VRS optužen je i za genocid u Srebrenici; za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština imao razmere genocida i za uzimanje za taoce pripadnika mirovnih snaga UN, 1992-95. godine.

Komentari 1

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Banjaluka

Da je VRS imala u cilju nanosenje sto vise zrtava gadjali bi markale svaki dan ako su vec mogli kao sto kazu takozvani strucnjaci. Znamo i mi i oni i svi ko je odgovoran za markale, samo je razlika sto oni i svi ubjedjuju sebe svaki dan u laz a mi cuvamo istinu za nas i buduce svoje narastaje.

special image