"Najnoviji koraci zemalja regiona na putu ka članstvu u EU oblikuju proširenje u proces koji se odvija u dve brzine ali problem sa tim trendom je što, bez obzira na brzinu napredovanja, smer kretanja nije isti između zemalja koji prednjače i onih koje zaostaju. Dok su prvi na putu ka evropskim integracijama, drugi se uglavnom kreću u suprotnom pravcu - udaljavajući se od EU kao 'konačnog odredišta", navodi se u analizi briselskog Centra za evorpsku politiku (EPC), koju prenosi portal EurAktiv Srbija.

U slučaju proširenja na Zapadnom Balkanu nije došlo do formalnog grupisanja zemalja prema stepenu spremnosti za ispunjenje uslova, kao što je bio slučaj sa Bugarskom i Rumunijom koje su 1997. izdvojene u drugu grupu zemalja kandidata.

U ovom regionu je zvanična fomula "pristup regate", ali je postalo jasno da se zemlje regiona kreću dvema brzinama, navela je analitičarka EPC-a i koordinatorka Balkanskog foruma tog centra Korina Stratulat.

Tendencija centrifugalne sile između dve grupe zemalja, što je najvidljivije u slučaju kašnjenja BiH i Makedonije u odnosu na druge zemlje Zapadnog Balkana na putu ka EU, ne stvara, međutim, "pritisak konstruktivnog nadmetanja" između dve grupe.

"Naprotiv, ona u velikoj meri kod zemalja koje sporije napreduju jača osećaj da su ostavljene po strani", navodi se u analizi.

U toj grupi i međusobna podrška je "ograničena", pre svega zbog toga što se svaka zemlja ponaosob suočava sa samo njoj svojstvenim preprekama što joj otežava da se poveže i upoređuje sa drugima.

Kako nema međusobnih i unutrašnjih podsticaja unutar grupa, EU ne sme da dozvoli da "seme proširenja u dve brzine proklija", upozorava analitičarka EPC-a.

Komisija mora da osmisli načine da istovremeno uključi sve balkanske zemlje u rad na pristupanju bez obzira na to u kojoj su fazi integracija, navodi se u analizi.

U analizi se ističe da članice moraju da se uključe u projekat proširenja, ako Unija želi da ojača svoje angažovanje na Balkanu.

Kako se ocenjuje, Evropska komisija, da bi izbegla razočaranje u regionu, treba da stavi težište na prioritete koji su konkretni i releventni za živote građana regiona.