• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ljupčo Georgijevski za etničku podelu Balkana

Bivši makedonski premijer Ljupčo Georgijevski lansirao je lični stav bi formiranje nove države "Velika Albanija" bio "spas za opstanak Makedonije", a da bi neophodno održavanje medjunarodne konferencije na kojoj bi bila utvrdjeno da je ideja o multietničkim državama na Balkanu propala i da treba da se mirnim putem stvore države po etničkom principu.

Bivši makedonski premijer Ljupčo Georgijevski lansirao je lični stav bi formiranje nove države "Velika Albanija" bio "spas za opstanak Makedonije".

Georgijevski je u kolumni objavljenoj u skopskom nedeljniku "Fokus" naveo da je neophodno održavanje medjunarodne konferencije pod pokroviteljstvoM SAD, Rusije i EU na kojoj bi bila utvrdjeno da je ideja o multietničkim državama na Balkanu propala i da treba da se mirnim putem stvore države po etničkom principu.

"Da bi se to ostvarilo", kako piše bivši makedonski premijer, "Makedonija bi trebalo mirnim putem da se podeli na makedonski i albanski deo, odnosno da se Albancima da Tetovo, Gostivar i Debar, a da Skoplje i ostale gradove gde žive i Albanci postanu etničko čiste s Makedoncima".

Georgijevski smatra da bi Albancima na toj medjunarodnoj konferenciji trebalo da se da pravo da novoj državi "Velikoj Albaniji" pored makedonskog dela pripoje Kosovo (bez srpskih enklava) i crnogorska mesta Plav i Gusinje.

Prema njegovim rečima, srpske enklave na Kosovu trebalo bi da se pripoje Srbiji.

Georgijevski u tekstu piše i o BiH. Srpski deo Bosne, prema njegovom pisanju, treba da se pripoji Srbiji, hrvatski Hrvatskoj, a da se Bošnjacima da država sa "Srebrenicom kao simbolom".

Stavovi Georgijevskog predstavljaju ponavljanje njegovog predloga za podelom Makedonije mirnim putem i to putem razmene teritorija, što je zagovarao u vreme konflikta u toj državi 2001. godine. Tada je on, kako tvrdi, potpisao kao premijer Ohridski mirovni dogovor pod pristiskom SAD i EU.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image