• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hag: Srbija ima jake dokaze protiv Hrvatske

Izvor Tanjug

U tužbama Hrvatske i Srbije pred Međunarodnim sudom pravde (MSP) u Hagu moguća četiri ishoda, pa i povlačenje tužbi Beograda i Zagreba za genocid, kaže šef srpskog pravnog tima.

Srpski pravni tim, koji će činiti oko 12 članova, ima jaku argumentaciju protiv tužbe Hrvatske, kaže njeho šef Saša Obradović.

"Teško je unapred govoriti o ishodu procesa koji Srbija i Hrvatska vode pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu u slučaju međusobnih optužbi za genocid, ali mogu da garantujem da će naš pravni tim izneti jaku argumentaciju, na visoko profesionalnom nivou", rekao je Obradović u intervjuu "Novostima".

Usmena rasprava, zakazana za 3. mart sledeć godine, najverovatnije će trajati oko mesec dana, a obe strane su spremile hiljade stranica materijala i mnogobrojne svedoke.

"Konačnu presudu ne treba očekivati pre kraja 2014. ili početka 2015. Četiri su moguća ishoda: da sud presudi da je bilo genocida na jednoj ili drugoj strani, da su Srbija i Hrvatska počinile genocid ili da genocida nije bilo. Ali, ono što je veoma važno je to što će posle okončanja procesa, ovaj spor biti skinut sa političke agende dveju država", rekao je Obradović.

On smatra da za vansudski dogovor uvek postoji mogućnost, ali to je pitanje za vlade.

"Naš pravni tim je dobio instrukciju da zastupa državu pred MSP i mi nismo ti koji mogu da odlučuju o pomirenju", rekao je Obradović.

"Stranke uvek mogu da se pomire i da spor reše i izvan suda. Međutim, imajući u vidu kolika sredstva UN ulažu za pripremu logistike, ukoliko bi se ovaj predmet u poslednjem momentu skinuo sa liste, došlo bi do zastoja u radu suda, za koji bi bile odgovorne dve strane", ocenio je on.

Obradović je rekao da će srpski pravni tim imati dvanaestak članova, koji će biti na usmenoj raspravi.

"Naša priprema za usmenu raspravu traje već godinama. Tu su profesor Vilijam Šabas, jedan od vodećih stručnjaka u pravnom tumačenju genocida, prof. Andreas Cimerman, koji je bio sa nama i u procesu sa BiH i oko Kosova, advokati Vejn Džordaš, savetnik za unakrsno ispitivanje svedoka, i Novak Lukić koji je bio branilac Momčila Perišića i Veselina Šljivančanina", objasnio je on.

Obradović smatra da ne postoji opasnost da MSP poklekne pod političkim pritiscima.

"Ne verujem da bi tako nešto bilo moguće u ovom slučaju. Nemamo obaveštenja da je neki sudija povučen iz predmeta. Ima ih 15, iz različitih delova sveta. Svaka od stalnih članica Saveta bezbednosti ima po jednog sudiju u veću", rekao je on.

Obradović je kazao da je sa hrvatskom stranom napravljen dogovor da o dokazima ne govorimo u javnosti.

"Time niko ne dobija. Samo se podižu strasti. Nemamo pravo ni da tri meseca pred početak suđenja objavljujemo imena svedoka, jer bi to ugrozilo njihovu sigurnost", objasnio je Obradović i dodao svedoka ima mnogo, ali koliko će ih se pojaviti na sudu još nije utvrđeno.

"Postoje svedoci koji su svoje iskaze davali pred Tribunalom i njihove izjave mogu biti korišćene pred MSP kao dokumenta, kao što su dostavljene i izjave ljudi koji su svedočili pred domaćim organima u procesu prikupljanja činjenica o zločinima",  rekao je on i ocenio da oslobađanje Ante Gotovine u Hagu Srbiji ne otežava poziciju.

Ovog momenta ne postoji nikakva zvanična cifra kolika bi odšteta bila. Hrvatska zahteva naknadu celokupne materijalne i nematerijalne štete proizvedene ratom od 1991. do 1995, sa izgubljenom ekonomskom dobiti, Srbija - naknadu šteta građanima srpske nacionalnosti koji su žrtve "Oluje".

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image