Kako prenose hrvatski mediji, u pismu poglavaru Rimokatoličke crkve ističe se da su kardinal Bozanić i nekoliko biskupa javno iskazali protivljenje dvojezičnosti u Vukovaru.

"Pri tome su u javnim obraćanjima korišćene sintagme koje nimalo ne doprinose miru i pomirenju, već vode produbljivanju sukoba", navodi se u pismu.

Civilni sektor moli papu da hrvatskom društvu, a posebno hrvatskim biskupima, uputi poruku hrišćanske nade i mira.

Viši savetnik u udruženju Gong Marina Škrabalo izjavila je da je pismo motivisano dugogodišnjim praćenjem poruka koje se odnose na niz sve glasnijih činova nasilja usmerenih na Srbe u Hrvatskoj.

Ona je rekla da iz crkvenih krugova ne postoje inicijative ka pomirenju i dijalogu.

U Vukovaru se od septembra vodi kampanja protiv uvođenja dvojezičnosti na šta su Srbi koji tamo žive stekli pravo primenom ustavnog Zakona o poštovanju prava manjina.

Vukovarski veterani okupljeni oko Stožera (štaba) za odbranu hrvatskog Vukovara žestoko se protive uvođenju dvojezičnosti, a na njihovu i inicijativu Hrvatske demokratske zajednice gradske vlasti Vukovara su nedavno izmenile Statut grada. Tim izmenama Vukovar je proglašen gradom posebnog pijeteta, a ćirilica je, iako je to suprotno Ustavnom zakonu, proglašena nepožljenom.

Srbi u Vukovaru su bili protiv takve odluke, pa su zaštitu zatražili u Ustavnom sudu.

Srbi u Vukovaru su pravo na ćirilicu stekli nakon objavljivanja rezultata popisa stanovništva iz 2011. godine, koji je pokazao da u tom gradu živi više od 35 odsto građana srpske nacionalnosti, što vukovarski branitelji ne priznaju.