Zabranom upotrebe niza sastojaka koji se koriste u klasičnoj proizvodnji duvana, ili mu daju specifičan ukus, miris i boju, praktično će nestati potreba za sortama duvana koje moraju biti tretirane takvim supstancama. A upravo takve sorte su "virdžiija" (virginia) i "berlej" (burley), dve koje uzgajaju hrvatski farmeri, piše hrvatski "Poslovni dnevnik".

U Hrvatskoj ima 1.500 farmera koji, na površini od oko 6.000 hektara, godišnje proizvode 12.000 tona duvana. Za njih radi i 10-tak hiljada sezonaca, a od ove proizvodnje zavisi i još dve hiljade ljudi koji su stalno ili honorarno zaposleni u trgovini i peradi duvana, kao i u proizvodnji i distribuciji duvanskih proizvoda.

Prema članu šest duvanske direktive EU, zasad je najnepoželjnija sorta "berlej", koju u Hrvatskoj uzgaja oko 550 porodičnih farmi, što znači da bi se samo u primarnoj proizvodnji te sorte moglo zatvoriti do 4.000 radnih mesta, upozorava predsednik Udruženja "Krupan list", Željko Aragović.

Ali, ako se zabrani sorta "berlej", ko garantuje da se kansnije neće zabraniti i "virdžinija", kaže Aragović, ističući da je zbog niske otkupne cene i visokih troškova proizvodnje, uzgoj duvana u Hrvatskoj već lani opao 15 odsto.

Ove godine se, pak, očekuje 30 odsto manji rod, što će se dodatno odraziti na prihode farmera.