Kako je obrazloženo, grad to smatra neprimerenim jer su u Istri dostignuti visoki standardi zaštite manjinskih prava, preneo je "Jutarnji list".

"Smatramo da je instrument referenduma kontraproduktivan u postupku uređivanja međunacionalnih odnosa, naročito kada postaje sredstvo nametanja volje većine u odnosu na prava jedne nacionalne manjinske grupe koja je, po definiciji, u slabijem i podređenom položaju", saopštio je gradonačelnik poreča Edi Štifanić, odgovarajući na prozivke štaba.

On je precizirao i da je Statutom Grada Poreča definisano da se pripadnicima italijanske autohtone nacionalne zajednice osigurava puna afirmacija njihovog individualnog i kolektivnog identiteta bez obzira na njihov udeo u ukupnom stanovništvu, a natpisi na pločama s nazivima mesta, ulica i trgova ističu se na hrvatskom i italijanskom jeziku.

"Kao legalno izabrani predstavnici naše multikulturalne i višeetničke lokalne sredine, ne želimo da učestvujemo, pa makar i simbolično, kroz dodelu prostora za prikupljanje potpisa, u pokretanju referenduma koji ima za cilj ograničavanje ljudskih, odnosno manjinskih prava. Na to nas obavezuje dostignut civilizacijski nivo međuetničke tolerancije i suživota na istarskom području", zaključuje Štifanić.

Uz to, on izražava uvažavanje za istorijsku ulogu grada Vukovara u stvaranju temelja moderne i savremene hrvatske države i "insistiraće, kao i do sada, da se žrtva onih koji su pali za slobodnu domovinu, nikada ne zaboravi".

Potpise za raspisivanje referenduma o izmenama Ustavnog zakona o

pravima nacionalnih manjina, prema kojem bi pripadnici nacionalne manjine pravo na upotrebu svog jezika i pisma imali ukoliko čine najmanje 50 odsto stanovništva grada ili opštine, a ne kao do sada jednu trećinu, aktivisti štaba prikupljaju od 17. novembra do 1. decembra na oko 2.000 lokacija širom Hrvatske.