Centralno-evropska aluminijska kompanija (CEAC) je najavila da će međunarodnoj arbitraži tužiti Vladu Crne Gore zbog, kako je ranije saopšteno, kršenja ugovora o poravnanju, što je kasnije dovelo do stecaja u KAP-u.

Početni tužbeni zahtev CEAC je sto miliona evra, uz najavu da će u sudskom postupku biti povećan.

Uprava CEAC je, međutim, saopštila da je spremna da problem reši van suda, pregovorima s crnogorskom vladom što bi, kako navodi, bilo povoljno za obe srane.

Vlada je ocenila da su propisi o stranim investicijama jasni i da treba ih poštuju i stranci, ali da CEAC u tome nije bio dosledan.

Vlada je podsetila CEAC da je ranije predložila plan restrukturiranja KAP-a, uz sporazumni raskid ugovora sa CEAC, ali je to odbila Skupština Crne Gore. Da je plan prihvaćen, predupredile bi se sadašnje teškoće i stečaj KAP.

Koalicioni partner u Vladi Crne Gore, Socijaldemokratsak partija, ranije je više puta ocenila da se CEAC nije poneo kao strateški investitor, nego kao "strateški pljackaš".

I neke opozicione partije su veoma kritički ocenile ponašaje ruske kompanije u Crnoj Gori, kojoj je, kako se navodi, Vlada izlazila u susret subvencijama u plaćanju elektricne struje i tolerisanjem neplaćanja poreza.

U Skupštini Crne Gore je ranije više puta traženo da se bezuslovno raskine kupoprodajni ugovor sa ruskim CEAC, na čijem je čelu Oleg Deripaska.