U pisanim izjavama Kalabić i Dobrijević tvrdili su, kao i prethodni svedoci, da je muslimansko i hrvatsko stanovništvo dobrovoljno napuštalo te opštine, a ne pod prisilom srpskih snaga, pošto su naoružani "ekstremisti" među nesrbima izazvali sukobe.

Svedok Kalabić, koji je bio član kriznog štaba Srpske demokratske stranke (SDS) u Ključu, negirao je da je taj štab bio instrument za preuzimanje vlasti i progon muslimana i Hrvata, tvrdeći da se bavio samo "snabdevanjem" vojske i stanovništva.

SDS "nije imala plan za progon nesrba", a njen lider Karadžić "nikada nije naredio, počinio, niti podržao i pomogao zločine" tokom rata u BiH, rekao je on.

Odgovarajući na pitanja tužilaca, Kalabić je tvrdio i da nije istina da su Srbi "preuzeli vlast" u Ključu, zato što su je već imali. Svedok, međutim, nije negirao da su u selima Prhovo i
Velagići srpske snage, 1. juna 1992. počinile masovna ubistva nenaoružanih muslimana, među kojima su bili i žene i deca.

Kao i jučerašnji Karadžićev svedok Marko Adamović, Kalabić je kazao da su pre tih zločina muslimanske paravojske napale vojnu policiju, odnosno pripadnike JNA u povlačenju iz Hrvatske.

Prema tužiocima, u Prhovu je ubijeno 38 osoba, a u Velagićima 77 muškaraca. Potvrđujući da su među žrtvama u Prhovu bile i žene I deca, Kalabić je kazao: "Svakako da se ubistvo tolikog broja ljudi može podvesti pod zločin".

O ubistvu oko 140 muslimana u selu Biljani, 10. jula 1992. Kalabić, kako je rekao, "nije imao saznanja", ali je potvrdio da ga je, tokom svedočenja na haškom suđenju suđenju Radoslavu Brđaninu, nazvao "još jednim masakrom".

Svedok Mile Dobrijević, koji je 1992. bio policijski inspektor u Sanskom Mostu, tvrdio je da su se, posle akcije oduzimanja "ilegalnog naoružanja", koju su srpske snage sprovele krajem maja te godine, muslimanski muškarci "dobrovoljno okupljali" u posebnim centrima radi sopstvene sigurnosti.

Izjavio je i da je "svima koji su želeli da odu, to i dopušteno". Većina nesrpskih žena i dece prethodno je, prema svedoku, takođe dobrovoljno, otišla iz Sanskog Mosta, uprkos pozivima srpskih vlasti da ostanu.

Dobrijević je posvedočio i da je srpska policija "sprečavala pljačku" i "obezbeđivala" imovinu koju su muslimani i Hrvati ostavili za sobom, iako su u njihove kuće bile naseljene srpske
izbeglice.

Svedok je izjavio i da "ne zna" za "bilo koju civilnu vlast koja je naredila ili počinila" genocid, progon ili ubistva muslimana i Hrvata.

Policija je, prema njegovim rečima, u prijavljenim slučajevima pojedinačnih zločina postupala po zakonu, a počinioci su bili privedeni pravdi, doduše neki posle rata.

Haški proces Karadžiću biće nastavljen sutra.

Optužnica Karadžića (68) tereti za progon muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština imao razmere genocida, genocid u Srebrenici, terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada i uzimanje za taoce "plavih šlemova" UN, 1992-95.