Perković je uhapšen jutros nakon što je na snagu stupio zakon o evropskoj poternici.
Istražni pritvor bi, kako su javili hrvatski mediji, trebalo da traje do trenutka predaje Nemačkoj, koja Perkovića potražuje zbog sumnje da je organizovao ubistvo bivšeg hrvatskog emigrant Stjepana Đurekovića, 1983. godine kod Minhena.
Đureković je bio direktor naftne kompanije INA, a iz zemlje je pobegao zbog privrednih malverzacija.
U akciji hapšenja nakon stupanja na snagu evropskog naloga za hapšenje na području Hrvatske je pored Perkovića i njegovog nekadašnjeg nadređenog Zdravka Mustača, uhapšeno još osam osoba zbog raznih krivičicni dela zbog kojih ih potražuju države članice Evropske unije.
Zagrebački "Jutarnji list" preneo je da je nakon davanja iskaza istražnom sudiji Perković odveden na Zrinjevac, a Mustač u Goricu.
U prvim reagovanjima na hapšenje Perkovića i Mustača, predsednik Ivo Josipović je rekao da je sada sve "u rukama pravosuđa" i da taj slučaj nije bilo moguće ranije rešiti.
Perković je u opširnoj ispovesti zagrebačkom "Večernjem listu", dva dana pred hapšenje rekao da nema nikakve veze sa ubistvom Đurekovića, da je u Nemačkoj osumnjičen na osnovu pisanja tadašnjih beogradskih medija, kao i da je za njega prihvatljivo da mu se sudi u Hrvatskoj jer nema poverenja u nemačko pravosuđe.
Perković i Mustać su uhapšeni jutros - Mustač u Samoboru u svom domu, a Perković na adresi koja nije poznata javnosti.
Hapšenja su izvršena na području Zagrebačke, Osječko-baranjske, Varaždinske, Šibensko-kninske i Krapinsko-zagorske županije.
Evropski nalog za hapšenje za Perkovića i još nekoliko lica isporučen je Hrvatskoj, dan nakon priključenja Evropskoj uniji, 1. jula prošle godine, ali ga ona nije ispoštovala sve dok joj nije zaprećeno sankcijama.
Hrvatska je, naime, neposredno uoči priključenja EU promenila pojedine odredbe zakona o evropskoj poternici tako što je oročila obavezu izručenja nakon avgusta 2002. godine.
Perković se, kako je saopšteno tokom popodneva, protivi izručenju Nemačkoj.
Kako je novinarima rekao advokat Ante Nobilo, Perković se protivi izručenju jer smatra da u Nemačkoj ne bi imao pošteno suđenje.
Nobilo je rekao da smatra da je u tom predmetu nastupila zastarelost i da je u Hrvatskoj taj slučaj do sada dva puta bio odbačen.
Dodao je da se Perković dobro drži i da se samo požalio da ga bole leđa. Nobilo tvrdi i da mu nije poznato na kojoj lokaciji je Perković uhapšen.
Hrvatska je izmenjenim Zakona o pravosudnoj saradnji tri dana uoči pristupanja EU praktično onemogućila izručenje Perkovića i svih osumnjičenih za krivična dela počinili pre 7. Avgusta 2002. godine.
Pod pritiskom Evropske komisije taj zakon je ponovo izmenjen, a rok za njegovu primenu je bio 1. januar 2014. Godine.
Perković je Božić proveo u bolnici zbog jake aritmije i problema sa bubrezima. Tri dana nakon što je pušten iz bolnice ponovo je hospitalizovan, a njegovi bliški prijatelji kažu da mu je zdrvlje ozbijlno narušeno.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Sloboda Mićalović napadnuta na parkingu: Evo kako je poznata glumica završila u Urgentnom centru