Takvu tvrdnju danas je izneo slovenački publicista i istraživač arhiva Roman Leljak.

Da je akciju odobrio upravo Zemljarič koji je pred raspad bivše SFR Jugoslavije bio predsednik slovenačkog Izvršnog veća (republičke vlade) a još se u Sloveniji spominje kao uticajan u političkim i privrednim krugovima, po rečima Leljaka, dokazuje i plan akcije koji je otkrio u slovenačkom Državnom arhivu, prenela je Hina.

Reč je o akciji "Blajburški vod" koju je Zemljarič potpisao, a u operativnom planu za 1975. godinu spominje eliminaciju dela hrvatske političke emigracije i nastojanja da se među njenim delovima stvori nepoverenje, naglasio je Leljak na konferenciji za novinare u Ljubljani.

Nekadašnji poručnik hrvatske domobranske vojske Martinović ubijen je 17. februara 1975. blizu svoje trgovine u Klagenfurtu. Sve se odigralo munjevito, bez svedoka, a atentatori su neopaženo pobegli, podseća Hina.

Leljak je rekao da po dokumentima pretpostavlja da ga je ubio operativac Zemljaričeve službe Milan Dorič – Hanzi, koji danas živi u Nemačkoj i vlasnik je jednog lokala i dodao da je na dokumentima Zemljaričev potpis kojim se to odobrava.

Doriču je Udba za akciju prema dostupnim dokumentima platila milion tadašnjih nemačkih maraka, tvrdi Leljak čije tvrdnje Zemljarič nije želeo da komentariše, rekavši da će to učiniti "drugom prilikom, kada bude primereno".

Leljak je prošle godine utvrdio na osnovu dokumenata iz arhiva i da je slovenačka Udba 1972. godine u Salcburgu otela emigranta Stjepana Crnogorca koji je  revezen u Sloveniju gde je najpre ispitivan, a onda tajno likvidiran bez ikakvog suđenja i sahranjen na nepoznatom mestu, verovatno u Kočevskom rogu.