Nemačka traži Perkovića zbog sumnje da je učestvovao u ubistvu hrvatskog političkog emigranta Stjepana Đurekovića.

Perković ima pravo žalbe u roku od tri dana.

Perković je uhapšen 1. janura, samo nekoliko sati nakon što je na snagu stupio zakon o evropskoj poternici, a iz pritvora je pušten zato što sudija prilikom određivanja pritvora nije obrazložio odluku o pritvoru.

Odluku Vanraspravnog veća Perković je čekao na slobodi i uz zabranu napuštanja prebivališta.

Nobilo je ranije izjavio da je nemačko pravosuđe ponudilo nagodbu, tri godine zatvora u zamenu za Perkovićevo priznanje krivice, ali su oni tu ponudu odbili.

I Perkovićev nekadašnji šef Zdravko Mustač pušten je iz pritvora, a odluka o njegovom izručenju trebalo bi da bude doneta sutra.

Slučaj Perković već mesecima izaziva pažnju javnosti ne samo u Hrvatskoj, već i u regionu i EU, posebno nakon što je Evropska komisija zapretila sankcijama Hrvatskoj zbog toga što je neposredo uoči priključenja EU izmenila zakon tako što je u njega uneto vremensko ograničenje izručenja osumnjičenih za teška krivična dela počinjena u drugim državama članicama Unije. Ta odredba je štitila Perkovića od izručenja.

Hrvatska je zakon o evropskoj poternici vratila na pređašnje stanje pod jakim pritiskom Evropske komisije koja je potom najavila da će s budnom pažnjom pratiti njegovo sprovođenje.

Nemački mediji hapšenje, pa puštanje Perkovića smatraju očekivanim s obzirom na to da on ima dobro uporište u vrhu hrvatske vlasti. Podsetili su da Perkovićev sin Saša radi kao savetnik za bezbednost predsednika Ive Josipovića.

Prema anketi koju je sproveo zagrebački "Večernji list" gotovo 60 odsto građana smatra da će Perković biti isporučen Nemačkoj zbog velikog pritiska Evropske komisije.

Svega nešto više od 16 odsto njih pak veruje da do izručenja Perkovića neće doći zato što u Nemačkoj neće imati fer suđenje, odnosno nešto manje od 2,5 odsto građana veruje da do izručenja neće doći zato što je slučaj ubistva Đurekovića zastareo.

Sam Perković se već izjasnio da se protivi izručenju jer smatra da u Nemačkoj ne bi imao fer suđenje, da on nema nikakve veze sa ubistvom Đurekovića i da nemačko pravosuđe njega potražuje zbog pisanja beogradskih medija iz tog vremena.

Perković, naime, kaže da ako već treba da mu se sudi, onda neka to bude u Hrvatskoj.