Kako je saopšteno na javnom otvaranju ponuda u Privrednom sudu u Podgorici, crnogorska kompanija "Uniprom" ponudila je 28,5 miliona evra za svu imovinu KAP-a, osim za bazen crvenog mulja i deponije katodnog otpada.

"Uniprom" iz Nikšića je ponudio i ukupne investicije do 76 miliona evra kako bi do 2018. godine proizvodili 120 hiljada tona tečnog aluminijuma i 30 hiljada tona sekundarnog metala.

Kompanija "Politropus Alternative", sa sedištem u Tivtu, ponudila je 450 hiljada evra za pojedine delove imovine KAP-a, uključujući bazen crvenog mulja, objekat bivšeg Instituta za istraživanje i razvoj aluminijuma i zemljište u Spužu, gde je bila bivša krečana.

Treću ponudu dostavila je kompanija "Get Sales LTD", sa sedištem u Londonu, iza koje stoji nemačka kompanija HGL. Oni su za imovinu KAP-a ponudili 5.100 evra, ali i obećali 700 miliona evra investicija.
Kompanija "Alemani Trade" iz Beograda dostavila je četvrtu ponudu za kupovinu dela imovine KAP-a. Oni za kupovinu 22 vagona za prevoz rude nude 178.000 evra.

Stečajna uprava je 6. decembra objavila oglas za prodaju imovine KAP-a po početnoj cijeni od oko 52 miliona eura.

Nakon javnog otvaranja ponuda, stečajni upravnik Veselin Perišić će u roku od osam dana odlučiti o izboru najpovoljnijeg ponuđača i proglašenju kupca.

Konačnu reč o eventualnoj prodaji KAP-a ipak daće Skupština Crne Gore, kako je i predviđeno Zakonom o zaštiti državnih interesa u rudarsko-metalurškom sektoru, koji je usvojen u decembru prošle godine.

U slučaju da imovina KAP-a ne bude prodata u prvom pokušaju, biće objavljen drugi oglas za prodaju nekadašnjeg najvećeg crnogorskog industrijskog giganta.

Stečaj u KAP je uveden 8. jula, čime je ruska strana izgubila pravo upravljanja fabrikom, ali su aktivirane sve garancije za kredite KAP-a u iznosu od preko 230 miliona evra, koje su pale na teret budžeta Crne Gore.

Privredni sud Crne Gore proglasio je 9. oktobra bankrot KAP-a, čime je nastavljena agonija te nekada najveće crnogorske fabrike.

Potraživanja poverilaca KAP-a iznose preko 360 miliona evra.

Ruska Centralno-evropska aluminijumska kompanija tužila je u međuvremenu Vladu Crne Gore zbog dešavanja u KAP-u, tražeći odštetu od 100 miliona evra.

To je druga tužba firmi u vlasništvu ruskog biznismena Olega Deripaske, pošto je ranije EN plus grupa najavila da će podneti tužbu tešku 93 miliona evra arbitražnom sudu u Frankfurtu protiv Vlade Crne Gore, zbog, kao je navedeno, neispunjenih obećanja i izgubljenog profita kompanije u poslu sa KAP-om.

Vlada Crne Gore saopštila je da su obe tužbe neosnovane, navodeći da je u čitavom poslu oštećena crnogorska, a ne ruska strana.