• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Odbijen zahtev da se Deliću sudi u BiH

Haški tribunal saopštio je da će sudjenje bivšem načelniku Generalštaba Armije BiH Rasimu Deliću biti održano u tom sudu i da odbacuje zahtev Tužilaštva da mu se sudi u Bosni i Hercegovini.

Haški tribunal saopštio je da će sudjenje bivšem načelniku Generalštaba Armije BiH Rasimu Deliću biti održano u tom sudu i da odbacuje zahtev Tužilaštva da mu se sudi u Bosni i Hercegovini.

Tužilaštvo Haškog tribunala u četvrtak je iznenada zatražilo od sudskih veća da sudjenje Deliću bude ustupljeno pravosudju BiH.

Sudjenje generalu Deliću, optuženom za zločine mudžahedina i drugih pripadnika Trećeg korpusa ABiH nad hrvatskim i srpskim zarobljenicima i civilima 1993-95, trebalo je da u Hagu počne u ponedeljak, 9. jula.

Tribunal "odbacuje zahtev tužilaštva" i odlučio je da početak sudjenje bude u ponedeljak u Tribunalu, navodi se u saopštenju i dodaje da nije smanjen obim celog slučaja, već broj svedoka i da će biti smanjeno vreme koje će im biti posvećeno, prenose strane agencije.

Glavna tužiteljka Karla del Ponte zatražila je da postupak protiv Delića pred Tribunalom bude suspendovan i podnela zahtev da sudjenje bude ustupljeno Državnom sudu BiH u Sarajevu.

Kao razlog za takvu odluku, Del Ponteova navodi to što je sudsko veće Tribunala ograničilo broj svedoka optužbe na 55, kao i trajanje dokaznog postupka Tužilaštva.

Del Ponteova je ocenila da zbog toga neće moći da izvodi dokaze o zločinima pripadnika Armije BiH nad hrvatskim zarobljenicima u selima Maline i Bikoši kod Travnika 1993. godine.

Time je, kako navodi Tužilaštvo, čitav slučaj protiv Delića sveden na zločine nad srpskim vojnicima i civilima u logoru Kamenica kod Zavidovića.

Prema oceni glavne tužiteljke, proces tako smanjenog obima ispunjava uslove da bude ustupljen pravosudju BiH.

Prema pravilima Tribunala, nacionalnim pravosudjima u bivšoj Jugoslaviji mogu se ustupati samo sudjenja optuženima "nižeg i srednjeg ranga". U vreme obuhvaćeno optužnicom, general Delić bio je komandant Armije BiH.

General Delić se dobrovoljno predao Tribunalu u februaru 2005. i izjavio je da nije kriv, a zatim je pušten na privremenu slobodu sa koje se prošle nedelje vratio u pritvor u Sheveningenu.

Prema optužnici, koja mu na teret stavlja ubistva, okrutno postupanje i silovanje, Delić "nije preduzeo nuzne i razumne mere da kazni pocinioce pogubljenja zarobljenih bosanskih Hrvata i vojnika HVO-a koji su se predali u selima Maline i Bikoši u opštini Travnik u srednjoj Bosni".

Takodje, "nije preduzeo nužne i razumne mere da spreči mučenje, premlaćivanja, ubistva i odrubljivanja glava koje su pocinili njegovi potčinjeni u zatočenickom objektu za zarobljene vojnike vojske bosanskih Srba (VRS) - logoru Kamenica koji se nalazio u dolini Gostovići, oko 10 kilometara juzno od Zavidovića u srednjoj Bosni i Hercegovini".

Deliću se na teret stavlja i što nije ništa uradio da spreči silovanje tri srpske žene koje su počinili njegovi vojnici u logoru Kamenica.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image