• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mrkić: Sačuvati bolje odnose sa Hrvatskom

Šef srpske diplomatije kaže da je pred političarima i javnosti Srbije i Hrvatske osetljiv i težak zadatak da učine sve da sudski proces za genocid ne baci dramatičnu senku na postignuto u odnosima dve zemlje i dva naroda.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivan Mrkić je za današnji ''Danas'' rekao da će se tokom procesa po tužbama Beograda i Zagreba za genocid neminovno ponovo otvarati bolna pitanja iz prošlosti i da bi bilo naivno tvrditi da to neće imati posledice po naše bilateralne odnose.

''Radi se, ipak, o sporu po najtežim mogućim optužbama, za genocid, i sam tok suđenja će sigurno izazvati određene negativne emocije", napomenuo je Mrkić odgovarajući na pitanje može li predstojeći postupak pred Međunarodnim suidom pravde (MSP) negativno uticati na odnose Beograda i Zagreba.

Mrkić je ponovio da je stav Srbije po pitanju tužbi bio jasan i da je više puta prenet hrvatskoj strani:Hrvatska je podnela tužbu i na njoj je da povuče prvi korak oko njenog povlačenja.

''Zalagali smo se za njihovo uzajamno povlačenje. Budući da je Hrvatska prva podnela tužbu, očekivali smo da je ona prva i povuče. Kada već, zbog meni, ne sasvim razumljivog ustezanja hrvatske strane, nije postignut ovakav dogovor, MSP treba prepustiti da radi svoj posao. Mi smo dobro pripremljeni, imamo kvalitetan pravni tim i čvrsto verujemo u našu pravnu i činjeničnu argumentaciju", precizirao je Mrkić.

"To je još uvek moguće, iako se početak usmene rasprave približava. Rešavanje sudbine svih nestalih na svim stranama u ratovima vođenim na tlu bivše Jugoslavije je civilizacijska i moralna obaveza svih država i mi na tome predano radimo. Tu se ne radi o nekim preduslovima koje Srbija navodno treba da ispuni kako bi došlo do povlačenja tužbi", rekao je Mrkić komentarišući izjavu šefice hrvatske diplomatije Vesne Pusić da je ključni uslov za početak razgovora Beograda i Zagreba o međusobnom povlačenju tužbi za genocid da srpska strana osigura podatke o nestalima u ratu u Hrvatskoj.

Mrkić je istakao da oko ovog pitanja, kao i bilo kog koje se tiče sudbine ljudi, nema nikakvog licitiranja, niti sumnji u pogledu stava Srbije.

Obrazlaganje o tužbi u martu

Spor Srbije i Hrvatske pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu počeće 3. marta obrazlaganjem hrvatske tužbe, piše "Politika". Hrvatski pravni tim će, pred sudskim većem, kojem predsedava Slovak Peter Tomka, do 7. marta iznositi dokaze, koji bi trebalo da potkrepe navode iz tužbe. U toku tih pet dana srpski pravni tim imaće na raspolaganju dva popodneva za unakrsno ispitivanje hrvatskih svedoka. Od 20. do 14. marta Srbija će izlagati činjenice kojima će pobijati navode iz hrvatske tužbe. Tek po završetku drugog kruga na red dolazi srpska protivtužba.

"Mi ovaj spor nismo želeli, smatrali smo da treba da gledamo u budućnost, da budemo politički mudri i hrabri i da nastavimo da radimo na poboljšanju ukupnih odnosa naše dve države i naroda, što i dalje ostaje naš trajan cilj. Ukoliko je potrebno da se prođe i kroz suđenje pred Međunarodnim sudom pravde (MSP), mi smo za taj spor dobro pripremljeni, naš pravni tim je pripremio čvrstu i valjanu pravnu argumentaciju i spremno dočekujemo početak javne rasprave", naveo je šef srpske diplomatije.

Komentarišući situaciju u regionu i odnose Srbije sa susednim državama, ministar Mrkić je rekao da su za svaku zemlju odnosi sa susedima među najvažnijim prioritetima, jer je jasno da bez stabilnosti i dobrosusedske saradnje nema ni uspešnog razvoja i prosperiteta.

On je dodao da je posebno zabrinut zbog poslednjih događaja u Hrvatskoj, "gde pojedine grupacije otvoreno šire mržnju prema Srbima, njihovom jeziku, pismu i kulturno-istorijskom nasleđu".

"S tim u vezi ostvarujemo intenzivan dijalog i imamo razumevanje hrvatske vlade, ali nažalost vidimo da ta, lično verujem iskrena uverenja i napori, nisu uvek praćeni adekvatnim rezultatima, odnosno ne dovode do poboljšanja uslova života i bezbednosti Srba u Hrvatskoj", poručio je šef srpske diplomatije.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image