Prema obrazloženju policije, sveštenici SPC ne ispunjavaju uslove za boravak.

Na ovo rešenje pljevaljski sveštenici Ognjen Perković, Nikola Olić, Milan Stojiljković, Saša Janjić, Darko Jović, Borivoje Pantić i iguman manastira Sveta Trojica otac Leonid uložili su žalbu Direktoratu za upravne i unutrašnje poslove Ministarstva unutrašnjih poslova Crne Gore.

U obrazloženju prvostepenog rešenja navedeno je da je za izdavanje odobrenja bilo potrebno priložiti i dokaz o opravdanosti zahtjeva za privremeni boravak i da su podnosioci zahteva bili dužni da dostave i dokaz o registraciji verske zajednice, u kojoj imaju nameru da organizuju versku službu.

Do sada je po istom osnovu više puta ispostava MUP-a u Pljevljima odbijala da izda rešenja za privremeni boravak sveštenicima SPC, a pre dve godine zaprećeno im je da će biti deportovani ukoliko sami ne napuste Crnu Goru. Upravni sud je ranije poništio rešenje MUP-a.

U žalbi na rješenje, podnesenoj posredstvom advokata Josifa Mićkovića, kaže se da su razlozi koji se navode u prvostepenom rješenju potpuno nejasni i nerazumljivi.

"Pošto su, prema Zakonu o zapošljavanju i radu stranaca u Crnoj Gori, sveštenici i verski službenici oslobođeni obaveze pribavljanja radne dozvole dok obavljaju versku službu u Crnoj Gori, podnosioci zahteva praktično nisu imali obavezu predočavati u postupku nikakav drugi dokaz, već priloženu potvrdu o tome da će obavljati versku službu u SPC - Eparhiji mileševskoj, koja je sasvim dovoljna kao dokaz o opravdanosti zahteva za privremeni boravak po osnovu zapošljavanja", piše u žalbi.

Mićković je dodao da je uslov o dostavljanju dokaza o registraciji verske zajednice u Crnoj Gori "očito izmišljen od prvostepenog organa i može se tumačiti samo kao rezultat političke namere onih čiji je cilj ponovno osnivanje SPC u Crnoj Gori".