• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Dan sećanja na žrtve u Srebrenici

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je 11. jul dan sećanja na srebreničke žrtve, ali i na druge nevine žrtve, saopštila je predsednikova pres služba.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je 11. jul dan sećanja na srebreničke žrtve, ali i na druge nevine žrtve, saopštila je predsednikova pres služba.

"Danas je dan odavanja pošte srebreničkim žrtvama. To je dan kada se sećamo i svih drugih nevinih žrtava. Poštujući tudje žrtve i razumevajući tudju nesreću, nalazimo snagu za pomirenje bez koga nema boljeg života na Balkanu", rekao je Tadić povodom 12. godišnjice zločina u Srebrenici.

Tadić je istakao da je Srbija čvrsto opredeljena da završi saradnju sa Hagom.

"Srbija je posvećena saradnji sa Haškim tribunalom i svi optuženi za ratne zločine moraju biti locirani, uhapšeni i prebačeni u Hag. To nije samo naša medjunarodna obaveza, to dugujemo pre svega sebi ali i susedima", ukazao je Tadić.

Predsednik Srbije je naveo da pitanje ratnih zločina i dalje opterećuje odnose zemalja na Balkanu.

"Kažnjavanjem zločinaca i izgradnjom stabilnog i prosperitetnog regiona, našeg zajedničkog prostora integrisanog u Evropsku uniju, možemo da obezbedimo bolju budućnost za sve", rekao je Tadić.

U Srebrenici se obeležava 12. godišnjica genocida. U tom gradu je u julu 1995. godine ubijeno oko 8.000 Bošnjaka.

Milenov: U vrhu Srbije nema saosećanja za žrtve

Predstavnica Sekretarijata Haškog tribunala Aleksandra Milenov izrazila je žaljenje zato što se "u vrhu Srbije ne vidi saosećanje prema žrtvama u Srebrenici".

"Meni je žao zato što u vrhu Srbije ne vidimo saosečanje i iskrenu želju da se žrtvama u Srebrenici i njihovim familijama pruži nekakva satisfakcija", kazala je Milenov na konferenciji u Nišu, organizovanoj povodom obeležavanja 12 godina od zločina u Srebrenici.

Ona je dodala da državni vrh Srbije govori o saradnji sa Haškim sudom jedino u kontekstu ulaska Srbije u Evropsku uniju.

"Saradnja sa Hagom se uvek formuliše kao ekonomska kategorija i preduslov za ulazak u Evropsku uniju. Saradnja sa Hagom važna je i da bi gradjani Srbije imali normalne odnose sa svojim komšijama", rekla je Milenov.

Ona je izrazila žaljenje zbog incidenta u Nišu kada je grupa mladića napala predstavnike Inicijative mladih za ljudska prava koji su lepili plakate po gradu na kojima je pisalo "Mladića u Hag".

Na konferenciji je predstavljena akcija pokreta "MoJA inIcijaTIva" koji su tokom prethodne noći u 28 gradova širom Srbije, izlepili plakate sa porukama "Vidim! Znam! Tražim - Mladića u Hag!" i "Naše godine nisu za gubljenje - Mladića u Hag!".

Na konferenciji je rečeno da se akcijom upućuje zahtev aktuelnim vlastima da hitno ostvare potpunu saradnju sa Tribunalom u Hagu, pre svega, hapšenjem i prebacivanjem Ratka Mladića, najodgovornijeg za genocid u Srebrenici.

Gradjanska Vojvodina: Dan žalosti u Srbiji

Inicijativa nevladinih organizacija "Gradjanska Vojvodina" zatražila je od nadležnih državnih organa da 11. jul, kada je 1995. godine u Srebrenici izvršen genocid nad Bošnjacima, u Srbiji proglasi za dan žalosti.

U saopštenju za javnost, "Gradjanska Vojvodina" je podsetila da je pre dve i po godine uputila sličnu inicijativu Vladi Srbije, ali da nikada nije dobila odgovor.

"Proglašenje 11. jula za dan žalosti u Srbiji rasteretilo bi odgovornosti one koji ni na koji način nisu bili odgovorni za delo nečinjenja i nesprečavanja najvećeg pojedinačnog zločina u Evropi u poslednjih 60 godina", navodi se u saopštenju.

Ocenjuje se da bi ignorisanje te inicijative značilo prikrivanje vlastite odgovornosti i pokušaj da se krivica prenese na sve gradjane i gradjanke, uključujući i one koji su bili deca u vreme genocida, one koji tada nisu bili ni rodjeni, kao i one koji će se tek roditi.

"Proglašavanje 11. jula za dan žalosti u Srbiji jeste vitalan državni interes, to je pomoć pre svega omladini i deci Srbije. Jesmo li patriote? Jesmo li roditelji? Jesmo li ljudi?", navodi se u saopštenju.

(Beta/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image