Kako je skupš bio zabranjen, na trgu bile su prisutne jake policijske snage, među kojima je Specijalna jedinica MUP-a katona, a okupljeni su u više navrata pozvali na mirne demonstracije i nesukobljavanje sa policijom.

U svojim zahtevima demonstranti su izneli i formiranje nestranačkih vlada, te nepreduzimanje policijskih mjera protiv ljudi koji protestuju i puštanje onih koji su uhapšeni.

Demonstranti su, nakon jednočasovnog okupljanja, počeli da se razilaze oko 14:00 časova nakon poziva nezvaničnog vođe protesta Muharema Hindića Mušice, uz poziv da se ponovo okupe sutra u 13.00 časova.

Zaposleni većine institucija u Mostaru već u podne napustili su radna mesta zbog bezbednosti, dok je gradska uprava i veliki deo ministarstava HNK poslat na neplaćen odmor, jer su u petak, 7. februara, zapaljene zgrada gradske uprave i kantonalne Vlade.

U petak je u Mostaru došlo do velikih nereda, kada je za dva časa zapaljeno šest zgrada državnih institucija.

Policija tada nije reagovala, jer specijalnoj policiji nije imao ko da izda naređenje, s obzirom zbog političkih prepucavanja hrvatskih i bošnjačkih stranaka nije bio imenovan kantonalni policijski komesar.

Dan kasnije policija je dobila komesara, a ministar unutrašnjih poslova dao je ostavku.

Mostar je juče posetio i hrvatski premijer Zoran Milanović koji je pozvao na smirivanje strasti, kako u ovom gradu, tako i u celoj BiH.

ZABRANJEN SKUP

Načelnik mostarske Policijske uprave Draženko Miletić inače je preskupa rekao da da policija neće dozvoliti nikakvo okupljanje na Španskom trgu.

Na tom mestu su za 13 sati preko Facebooka sazvane nove demonstracije, a gradonačelnik Ljubo Bešlić najavljuje uvođenje vanrednog stanja ako se ponove događaji od petka.

Načelnik policije je pozvao sve građane Mostara da ne izlaze na proteste jer im policija neće dozvoliti nikakvo okupljanje, istakavši da najavljeni skup nije ni prijavljeni policiji, koja se već rasporedila na trgu.

"Nemojmo paliti vatru u Mostaru", poručio je on organizatorima protesta, dodavši da je u petak bilo omogućeno okupljanje demonstranata "ali su oni to iskoristili da razvale grad".

I grupa građana, takođe putem Fejsbuka, pozvala je građane Mostara da ne dolaze na današnje proteste jer nisu prijavljeni MUP-u Hercegovačko-neretvanske županije.

"Ne znamo ko stoji iza protesta, a ne postoje ni zahtevi s kojima se izlazi na njih. Izgleda da je samo cilj da se okupe ljude i da se izazove sukob s policijom", napisala je ta grupa građana.

Oni, umesto protesta, predlažu Mostarcima da dođu sutra na plenum građana, gde bi bili doneti zajednički zahtevi koji bi bili predati vlastima, objavila je Fena.

Protesti u Mostaru zakazani su za 13 sati, takođe preko Facebooka, dolazak je najavilo 1.400 ljudi, a istaknut je niz socijalno-ekonomskih zahteva.

Uz već postojeće zahteve, među kojima je i smena čelnika Hercegovačko-neretvanske županije, građani traže i puštanje uhapšenih demonstranata i smenu gradonačelnika Ljube Bešlića.

Bešlić tim povodom kaže da ne razmišlja o ostavci i veruje da su nasilni protesti u petak bili organizovani, a ne spontani.

"Meni je mandat istekao i ja nemam kome da predam dužnost. Gradsko veće ne postoji i ja pitam zašto se ne protestuje da se održe izbori u Mostaru", kazao je Bešlić u intervjuu za lokalni Radio Dobre Vibracije.

On kaže i da "jedva čeka da se izbori u Mostaru održe i da preda dužnost", a protestante je pozvao da idu pred Kancelariju visokog predstavnika "jer je on zakuvao celu ovu situaciju".

O svemu treba razgovarati, a na ulici se ne mogu rešavati problemi, kaže gradonačelnik.
Inače, zbog najavljenih protesta, nastava u pojedinim mostarskim školama je otkazana ili skraćena.